Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2013, sygn. ITPB2/436-197/12/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-197/12/TJ
Zastosowania ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 16 ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2012 r. (data wpływu 30 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie warunków zastosowania ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 16 ustawy jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 października 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie warunków zastosowania ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni, zaliczana do III grupy podatkowej, została powołana do całości spadku na mocy testamentu sporządzonego przez siostrę swojej babci, zmarłą 19 sierpnia 2005 r. W skład spadku, wchodzi lokal mieszkalny. Spadkodawczyni była osobą bezdzietną, nie była też nigdy w związku małżeńskim. Była osobą niedowidzącą, wymagającą stałej opieki. Przez wiele lat Wnioskodawczyni zamieszkiwała ze spadkodawczynią i opiekowała się nią, co potwierdza zawarta w dniu 18 marca 1991 r. umowa podnajmu zajmowanego wówczas przez ciotkę lokalu, w której Wnioskodawczyni wskazana jest jako opiekun cioci i na podstawie której sprawowała opiekę. Umowa ta nigdy nie została wypowiedziana, jak też nigdy nie zostały zmienione jej warunki. Natomiast na mocy decyzji o opróżnieniu lokalu i przydziale lokalu zamiennego wydanej w dniu 25 lipca 1997 r. przez Wydział Gospodarki Lokalowej Urzędu Miejskiego, ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną, ciotka Wnioskodawczyni otrzymała przydział na nowy lokal mieszkalny, w którym zamieszkała razem z Wnioskodawczynią. Na podstawie ww. decyzji Wnioskodawczyni została zameldowana w tym lokalu na pobyt stały jako opiekunka. Mieszkanie to, na mocy porozumienia z Zarządem Miasta, zostało w dniu 8 lutego 2002 r. wykupione na własność przez ciotkę Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni wskazuje, że nigdy nie została zawarta odrębna umowa o sprawowanie opieki. Od chwili śmierci cioci, Wnioskodawczyni sama zamieszkuje w rzeczonym lokalu. Nie jest właścicielem ani współwłaścicielem innych nieruchomości, nie przysługuje jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego ani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, nie zamierza również dokonać zbycia lokalu w terminie 5 lat od chwili nabycia praw własności do niego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty