Interpretacja indywidualna z dnia 25.10.2012, sygn. IBPBI/2/423-878/12/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-878/12/MO
Czy w przypadku wypłaty na rzecz kontrahentów zlecających przewozy kwot stanowiących równowartość braków w przewożonym towarze, kwoty te stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 28 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wypłaty na rzecz kontrahentów zlecających przewozy kwot stanowiących równowartość braków w przewożonym towarze mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lipca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wypłaty na rzecz kontrahentów zlecających przewozy kwot stanowiących równowartość braków w przewożonym towarze mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 17 września 2012 r. Znak: IBPBI/2/423-878/12/MO, wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 28 września 2012 r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka prowadzi podstawową działalność gospodarczą w zakresie przewozów towarowych koleją. Specyfika tych usług polega w szczególności na przewozie towarów, w tym przykładowo towarów sypkich jak węgiel, miał węglowy, wagonami kolejowymi. Usługi przewozowe realizowane są na podstawie zawartych z kontrahentami umów lub na podstawie składanych przez kontrahentów zleceń. W trakcie realizacji tych przewozów zdarzają się sytuacje, w których następują ubytki w przewożonym towarze. Ubytki te są następstwem usypów towaru na skutek np. samoczynnego otwarcia się wagonu lub też na skutek działania osób trzecich w związku z kradzieżą towaru. O przypadkach kradzieży Spółka zawiadamia policję.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty