21.02.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.32.2025.1.AZ

Ustalenie, czy w przypadku zaistnienia obowiązku podatkowego w podatku minimalnym, o którym mowa w art. 24ca Ustawy CIT, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym kwoty ulgi B+R z bieżącego roku podatkowego oraz ewentualnie kwot nieodliczonej ulgi B+R z poprzednich lat podatkowych, łącznie do kwoty nieprzekraczającej podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym, na podstawie art. 24ca ust. 10 pkt 1 Ustawy CIT.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przypadku zaistnienia obowiązku podatkowego w podatku minimalnym, o którym mowa w art. 24ca Ustawy CIT, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym kwoty ulgi B+R z bieżącego roku podatkowego oraz ewentualnie kwot nieodliczonej ulgi B+R z poprzednich lat podatkowych, łącznie do kwoty nieprzekraczającej podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym, na podstawie art. 24ca ust. 10 pkt 1 Ustawy CIT - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 stycznia 2025r. wpłynął Państwa wniosekz 21stycznia 2025 r.o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie minimalnego podatku dochodowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym w Polsce na gruncie Ustawy CIT posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Spółka przewiduje, że w roku podatkowym 2024 lub w kolejnych latach podatkowych mogą w jej przypadku zaistnieć przesłanki do zastosowania przepisów o tzw. minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych (art. 24ca Ustawy CIT, dalej: „podatek minimalny”). To jest, w roku podatkowym 2024 lub w kolejnych latach podatkowych Spółka może ponieść stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo osiągnąć udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%. Jednocześnie, Spółka w poprzednich latach podatkowych oraz w 2024 r. ponosiła koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d Ustawy CIT, a tym samym ma podstawy do korzystania z tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową (dalej: „ulga B+R”) za te lata podatkowe. Niewykluczone, że koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d Ustawy CIT, Spółka będzie ponosić w przyszłych okresach rozliczeniowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne