Interpretacja indywidualna z dnia 5 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.6.2025.1.AJ
Kwota dodatkowego wynagrodzenia/odszkodowania opisanego w zawartej ugodzie mediacyjnej wypłacona byłemu pracownikowi jako koszt uzyskania przychodu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakreswnioskuowydanieinterpretacjiindywidualnej
7 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów wypłaconą byłemu pracownikowi kwotę dodatkowego wynagrodzenia opisanego w zawartej ugodzie mediacyjnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opisstanufaktycznego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Wnioskodawca”, „Pracodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych rozliczającym swoje dochody na zasadach ogólnych.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu swoim klientom wysokospecjalistycznych rozwiązań do profesjonalnych kuchni.
W związku z prowadzoną działalnością Spółka zatrudnia pracowników w oparciu o umowę o pracę. Z jednym kluczowych pracowników (dalej również jako „Pracownik”) zatrudnionym na podstawie umowy o pracę Spółka w dniu (...) 2020 roku zawarła porozumienie, w którym Pracodawca zobowiązał się do wypłaty w przyszłości Pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia w przypadku ziszczenia się określonych zdarzeń (takich jak jednostronne rozwiązanie umowy przez Pracodawcę, rozwiązanie przez Pracownika, zmiany strukturalne w firmie lub trwałe inwalidztwo Pracownika).
W trakcie trwania stosunku pracy, w marcu 2023 roku Pracodawca, w trybie art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy w zw. z art. 52 § 1 pkt 1 Kp, rozwiązał umowę o pracę z Pracownikiem bez zachowania okresu wypowiedzenia. W związku z tym, Pracownik wniósł pozew przeciwko Pracodawcy o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
