Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2012, sygn. IBPBII/2/415-1401/11/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1401/11/JG
Czy warunkiem skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej jest zameldowanie na czas stały dłużej niż 12 miesięcy, czy sam fakt złożenia oświadczenia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2011r. (data wpływu do tut. Biura 12 grudnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania na podstawie tzw. ulgi meldunkowej przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 grudnia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania na podstawie tzw. ulgi meldunkowej przychodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni w dniu 12 czerwca 1995r. nabyła z byłym mężem spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania. W przedmiotowym mieszkaniu wnioskodawczyni była zameldowana od 26 czerwca 1995r. do 04 maja 2007r. Po rozwiązaniu małżeństwa i dokonaniu podziału majątku wspólnego wnioskodawczyni nabyła w całości spółdzielcze własnościowe prawo do ww. mieszkania. Następnie w dniu 07 maja 2007r. wnioskodawczyni aktem notarialnym umową sprzedaży dokonała sprzedaży ww. mieszkania. Wskazała, iż w urzędzie skarbowym otrzymała, jak sądzi, wprowadzającą ją w błąd informację o uldze podatkowej, z której wynikało, że jeżeli kwotę ze sprzedaży ww. mieszkania przeznaczy na zakup innej nieruchomości, to wówczas nie zostanie obciążona podatkiem. Nie poinformowano jej o stosownym zaświadczeniu o zameldowaniu, które wówczas obowiązywało i było podstawą ulgi podatkowej. Skutkiem tego na określony czas nie dostarczyła stosownego zaświadczenia o zameldowaniu dłuższym niż 12 miesięcy w ww. mieszkaniu. Zgodnie z przedstawionym załącznikiem w mieszkaniu była zameldowana przez 12 lat. O takiej procedurze dowiedziała się dopiero we wrześniu 2011r., kiedy to wezwana została do urzędu skarbowego W miesiącu maju 2007r. nabyła inne spółdzielcze własnościowe mieszkanie. Ufna w rzetelność informacji, że kwota ze sprzedaży jednego mieszkania została przeznaczona na kupno innego, była spokojna i przekonana, że postąpiła uczciwie i praworządnie. We wrześniu 2011r. otrzymała wezwanie do urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia dokonanej w dniu 07 maja 2007r. transakcji sprzedaży mieszkania i dowiedziała się, że nie uiściła podatku z odpłatnego zbycia ww. mieszkania. Po złożonych wyjaśnieniach w związku z tym, że wnioskodawczyni na czas nie dostarczyła stosownego zaświadczenia o zameldowaniu dłuższym niż 12 miesięcy w ww. mieszkaniu, pozostała jej do zapłacenia kwota należnego podatku w wysokości 9.662,00 zł plus odsetki. W zaistniałej sytuacji wnioskodawczyni w dniu 12 października 2011r. wystąpiła do Naczelnika urzędu skarbowego o umorzenie zaległości podatkowych. Naczelnik urzędu skarbowego przychylając się do prośby wnioskodawczyni wydał decyzję umarzając jej 75% należności podatkowych. W ocenie wnioskodawczyni sytuacja jest bardzo kontrowersyjna z tego względu, że zasięgnęła informacji o ewentualnym podatku do zapłacenia. Po drugie faktem jest, że w sprzedanym mieszkaniu była zameldowana nie 12 miesięcy, ale 12 lat. Więc pojawia się pytanie czy ważniejsze jest to, że na czas nie złożyła stosownego zaświadczenia o zameldowaniu, czy realna sytuacja.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty