Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2012, sygn. IBPBII/1/415-1007/11/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-1007/11/AA
Czy Wnioskodawczyni ma obowiązek zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych od sprzedaży działki otrzymanej w darowiźnie, jeżeli działka została sprzedana Gminie w przeznaczeniem na cele publiczne uzasadniające jej wywłaszczenie?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 06 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 07 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07 grudnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni w dniu 08 grudnia 2009 r. otrzymała umową darowizny od swojej mamy gospodarstwo rolne, w skład którego wchodziła działka X.
W marcu 2011 r. Gmina poinformowała Wnioskodawczynię, iż jest zainteresowana nabyciem ww. działki z zamiarem przeznaczenia jej na cele publiczne uzasadniające jej wywłaszczenie, tj. wykorzystania jej pod rów odwadniający. W związku z koniecznością zażegnania problemu ciągłego zalewania tamtejszych budynków mieszkalnych przez wody gruntowe i napływowe, Gmina poinformowała Wnioskodawczynię o konieczność zawarcia w jak najszybszym czasie umowy sprzedaży ww. działki w celu rozpoczęcia robót związanych z budową rowu odwadniającego. Jak wynikało z rozpoznania terenu jedynym rozwiązaniem dla Gminy było przeprowadzenie rowu odwaniającego przez działkę należącą do Wnioskodawczyni ze względu na jej położenie (skrzyżowanie dwóch dróg i położenie jej poniżej poziomu innych działek, w związku z czym woda będzie miała tam najlepsze ujście) oraz fakt, iż jest niezabudowana (działki sąsiadujące są zabudowane domami jednorodzinnymi).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty