03.02.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2012, sygn. ILPB1/415-1245/11-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1245/11-2/TW

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2011 r. (data wpływu 4 listopada 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości oraz w zakresie wskazania sposobu postępowania w celu uniknięcia zapłaty podatku dochodowego z tytułu zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w najbliższym czasie zamierza sprzedać zakupione jako budynek mieszkalny w 1999 r. lokale mieszkalne a następnie lokal handlowy, w którym prowadzona jest obecnie działalność gospodarcza.

Wspólnie z żoną w 1999 r. Wnioskodawca nabył budynek mieszkalny, składający się z trzech mieszkań i lokalu handlowego, w którym prowadzi do dziś działalność handlową. Budynek nabyto wraz z lokatorami zamieszkałymi w tych mieszkaniach właściwie tylko dla lokalu handlowego. Nie bardzo wiedząc, w tamtym okresie, jak oraz czy ewidencjonować przychody z najmu mieszkań, Zainteresowany rozszerzył działalność handlową wpisując do ewidencji działalności gospodarczej najem mieszkań we własnym budynku, a następnie wprowadził cały budynek mieszkalny do ewidencji środków trwałych i odpisywał koszty amortyzacji. Działalność zarejestrowana jest tylko na Wnioskodawcę, bez żony. Obecnie Wnioskodawca chce wspólnie z żoną wyszczególnić poszczególne lokale z budynku i założyć każdemu lokalowi osobną księgę wieczystą, po czym sprzedać poszczególne lokale mieszkalne a w przyszłości lokal handlowy. Sprzedaż będzie dokonana na oboje małżonków, ponieważ oboje są współwłaścicielami tych lokali, a pieniądze ze sprzedaży chcą przeznaczyć na dokończenie i wykończenie wewnątrz nowo wybudowanego domu a także częściową spłatę zaciągniętego pod budowę domu kredytu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne