Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2011, sygn. IPPP1/443-994/11-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-994/11-2/AP
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż sprzedaż Nieruchomości stanowić będzie dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT w odniesieniu do tej części Budynku, co do której nie minęły jeszcze dwa lata pomiędzy jej pierwszym zasiedleniem a planowaną sprzedażą, a w pozostałej części sprzedaż Nieruchomości będzie zwolniona z VAT, przy czym w tym zakresie możliwe będzie zrezygnowanie ze zwolnienia i opodatkowanie transakcji, stosownie do art. 43 ust. 10 ustawy VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2011 r. (data wpływu 22 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 czerwca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca) zamierza sprzedać na rzecz spółki Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (dalej: Nabywca) nieruchomość zlokalizowaną w przy ul. (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość obejmuje działkę gruntu (dalej: Grunt), w stosunku do której Wnioskodawcy przysługuje prawo użytkowania wieczystego, oraz posadowiony na niej budynek biurowy (dalej: Budynek). Nieruchomość została zakupiona przez Wnioskodawcę w dniu 14 lutego 2006 r. Powierzchnia użytkowa w Budynku jest wynajmowana przez Wnioskodawcę na rzecz najemców. W latach 2006-2008 Wnioskodawca dokonał remontu generalnego Budynku i poniósł wydatki na jego ulepszenie przekraczające 30% wartości początkowej Budynku. Po dokonaniu ulepszenia Budynek był sukcesywnie oddawany do używania najemcom w latach 2008-2011. Od dokonanych wydatków na ulepszenie Budynku Wnioskodawca odliczał podatek VAT naliczony. W konsekwencji zakupu Nieruchomości, na mocy art. 678 Kodeksu cywilnego Nabywca wstąpi na miejsce Wnioskodawcy w istniejące stosunki najmu dotyczące wynajmowanej powierzchni Budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty