12.07.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.07.2011, sygn. IBPBII/1/415-363/11/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-363/11/ŚS

Ulga rehabilitacyjna - endoproteza

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 01 kwietnia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 01 kwietnia 2011r.), uzupełnionym w dniu 20 kwietnia 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 kwietnia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Z uwagi na stwierdzone braki formalne, pismem z dnia 08 kwietnia 2011r. Znak: IBPB II/1/415-363/11/ŚS wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Wniosek uzupełniono w dniu 20 kwietnia 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni po rozpoznaniu choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych przez przeszło dwa lata korzystała z wszelkich stosownych zabiegów rehabilitacyjnych oraz z leczenia sanatoryjnego i farmakologicznego. Wnioskodawczyni stwierdziła, iż bez kuli nie mogła się poruszać. W 2007r. wnioskodawczyni została skierowana do szpitala reumatologicznego na konsultację i ustalenie terminu operacji. Z uwagi na kolejkę do operacji wyznaczono wnioskodawczyni następną konsultację na rok 2009r., a w 2009r. na 2011r. Wnioskodawczyni wskazała, iż w tym czasie stan jej zdrowia pogorszył się tak, iż nie była w stanie samodzielnie egzystować tj. wykonywać normalnych czynności życiowych związanych z utrzymaniem czystości, higieny (kąpiele), zakupy, wizyty u lekarza itp. Wnioskodawczyni jest wdową, mieszka sama w budynku o wysokich kondygnacjach na drugim piętrze. Wnioskodawczyni stwierdziła, iż żeby wyjść z domu musiały jej pomagać dwie osoby asekurujące, żeby nie spadła ze schodów. Wnioskodawczyni ma 73 lata i każdy rok życia z tą chorobą działa na jej niekorzyść. Wnioskodawczyni choruje również na nadciśnienie, serce. Częste używanie mocnych środków przeciwbólowych doprowadziło do podrażnienia trzustki i osłabiło żołądek. Wnioskodawczyni zdecydowała się na prywatną operację wstawienia endoprotezy, która została przeprowadzona w dniu 05 lutego 2010r., koszt zabiegu wyniósł 13.000 zł potwierdzony fakturą wystawioną przez klinikę. Operację wstawienia drugiej endoprotezy wykonano w dniu 11 lutego 2011r. w tej samej klinice koszt operacji wyniósł 13.000 zł. Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną zaliczoną do pierwszej grupy inwalidzkiej (do znacznego stopnia niepełnosprawności). Wnioskodawczyni stwierdziła również, iż wszystkie wydatki związane z przeprowadzonymi zabiegami rehabilitacyjnymi pokryła z własnych środków finansowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne