Interpretacja indywidualna z dnia 12 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.347.2024.2.MJ
Możliwości skorzystania z tzw. ulgi na innowacyjnych pracowników.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
‒w zakresie prawidłowego ustalenia „ogólnego czasu pracy”, o którym mowa w art. 26eb ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do czasu pracy, w jakim pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy – nieprawidłowe;
‒w pozostałym zakresie – prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 12 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 20eb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 maja 2024 r. (wpływ 24 maja 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A (dalej jako: „Firma”/„A”). Podlega Pani nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Przedmiotem przeważającej działalności Firmy jest produkcja (...). Firma zajmuje się projektowaniem i budową (...) oraz świadczeniem usług w zakresie montażu i konstruowania (...). Ponadto Firma realizuje indywidualne projekty odpowiadające na wyspecjalizowane potrzeby klientów.
W ramach specjalistycznych rozwiązań Firma oferuje m.in.:
·projektowanie i produkcję (...) dla branży (...)
·projektowanie i budowlę (...), które (...).
Firma prowadzi prace, które można rozdzielić i przyporządkować do dwóch kategorii.
Do pierwszej kategorii zaliczają się projekty tworzenia (...) od podstaw - na podstawie samodzielnie opracowanych przez A koncepcji, spełniających wymagania klienta. Na proces powstawania (...) składa się (...). Wspomniane (...) wykonywane są pojedynczo, na indywidualne zamówienie klienta, tzn. nie mają takich samych odpowiedników w dalszej działalności A. W każdym przypadku opracowanie całej koncepcji i projektu technicznego (myśl techniczna), zastosowanie specyficznych i innowacyjnych rozwiązań leży po stronie pracowników A. Konstrukcja (...) nie jest odzwierciedleniem rozwiązań dostępnych na rynku, projektowanie (...) nie polega na zestawieniu gotowych podzespołów, ale jest sekwencją wielu czynności zmierzających do opracowania zindywidualizowanego rozwiązania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty