Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 24 maja 2024 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP3.8222.1.2024.CNRU
Ulga termomodernizacyjna - atrybut własności na dzień dokonania odliczenia, faktury VAT przy wspólności majątkowej.
Zmiana interpretacji indywidualnej
Szanowna Pani,
w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2021 r. Nr 0113-KDIPT2-2.4011.570.2021.2.AKR, wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zmieniam z urzędu[1] wymienioną interpretację stwierdzając, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z 14 maja 2021 r. (data wpływu 21 maja 2021 r.), uzupełnionym pismem z 18 sierpnia 2021 r. (data wpływu 24 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 maja 2021 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.
Treść wniosku, uzupełnionego pismem z 18 sierpnia 2021 r. (data wpływu 24 sierpnia 2021 r.), jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W maju 2020 r. wraz z mężem A.A. dokonali Państwo wymiany całego dachu na budynku mieszkalnym, którego w tamtym czasie byli właścicielami (akt notarialny z dnia (…) 1991 r. – umowa darowizny nieruchomości dokonana przez małżonków B. i B. C. na rzecz córki i zięcia B. i A. A., decyzja Urzędu Rejonowego w X. nr (…) z dnia (…) 1993 r. udzielająca B. i A. A. pozwolenia na budowę m.in. budynku mieszkalnego w miejscowości Y.).
Opisany budynek mieszkalny we wrześniu 2020 r. został darowany synowi Z.
Budynek został wzniesiony w latach dziewięćdziesiątych. Dach pokryty był łatami, na których bezpośrednio położono płyty azbestowe, które na skutek zniszczenia zaczęły przeciekać. W związku z powyższym na początku 2020 r. podjęli Państwo decyzję o wymianie pokrycia dachowego, do którego doszło w maju 2020 r. Polegało to na odeskowaniu, położeniu papy, na którą założono blachę dachówkową. Ponadto dokonano wykończenia dachu podbitką. Pierwotne pokrycie dachu, tj. płyty azbestowe zostały zdemontowane we własnym zakresie i odebrane przez Gminę X. celem utylizacji. Wykonana przez Państwa inwestycja została dokonana przez firmę „P.”, co zostało potwierdzone wystawioną w dniu 18 maja 2020 r. fakturą VAT nr (…) tytułem „wykonanie pokrycia dachowego blachą dachówkową na budynku mieszkalnym wraz z materiałem w miejscowości Y.”, łączna wartość usługi wraz z podatkiem VAT 30 000 zł. Opisane wydatki nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie. Całość finansowali Państwo z własnych środków pieniężnych. W wyniku przeprowadzonego remontu dachu nastąpiło zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Nowe pokrycie dachu blachodachówką nie spowodowało zmian konstrukcyjnych budynku oraz samego dachu, które skutkowałoby jego nadbudową. Nie doszło również do adaptacji poddasza. Opisywany wyżej budynek mieszkalny spełnia kryteria wskazane w art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane. Ostatecznie inwestycja wymiany pokrycia dachowego została zakończona z dniem wystawienia faktury, tj. 18 maja 2020 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty