18.07.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2011, sygn. IBPBII/1/415-430/11/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-430/11/BJ

1. Czy wnioskodawca może skorzystać z ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania dziecka?
2. Czy na podstawie opisanego stanu faktycznego (braku porozumienia z matką dziecka) wnioskodawca ma prawo do skorzystania z ulgi w wysokości 50%?
3. Jeżeli na pytanie nr 1 odpowiedź jest twierdząca o prawie do odliczenia ulgi, to czy w związku z tym, iż w rozliczeniach za poprzednie lata wnioskodawca nie korzystał z tej ulgi przysługuje mu prawo do wniesienia korekt do zeznań podatkowych mających na celu uwzględnienie tej ulgi?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2011r. (data wpływu do tut. Biura - 18 kwietnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania dziecka i możliwości uwzględnienia ulgi w korekcie zeznania za 2009r. i 2010r. - jest prawidłowe,
  • możliwości uwzględnienia ulgi w korektach zeznań za 2007r. i 2008r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania dziecka i możliwości złożenia korekt za lata 2007-2010.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 06 października 2006r. Sąd Okręgowy w G. orzekł rozwód pomiędzy wnioskodawcą, a jego byłą żoną. Z tego małżeństwa wnioskodawca posiada córkę urodzoną 13 czerwca 2004r. W dalszej sentencji wspomnianego wyroku rozwodowego Sąd orzekł cyt. wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką stron powierza matce, pozostawiając ojcu prawo do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka takich jak leczenie, kształcenie, miejsce zamieszkania." W dalszej części wyroku Sąd uregulował kontakty wnioskodawcy z dzieckiem oraz ustalił alimenty na córkę. Z powyższego wynika, iż wnioskodawca nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, zabiera córkę na weekendy, regularnie bez opóźnień płaci byłej żonie alimenty na córkę. Wnioskodawca wywodzi, iż władzę rodzicielską nadal sprawuje, choć w ograniczonym zakresie, bowiem naturalną konsekwencją orzekania rozwodu przez sąd jest powierzenie tejże władzy jednemu z rodziców i w pewnym zakresie ograniczenie drugiemu. Lecz nie jest to pozbawienie władzy rodzicielskiej. Z byłą małżonką wnioskodawca nie ma możliwości porozumienia w żadnej praktycznie kwestii i nie jest możliwe wspólne ustalenie proporcji w jakiej korzystają ze wspomnianej ulgi (twierdzenie byłej żony zawsze jest takie, iż to jej należy się wszystko).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne