Interpretacja indywidualna z dnia 14 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.172.2024.1.MK
Preferencyjne rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko i ulga prorodzinna.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakreswniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 4 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W 2023 r. podlegała Pani nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osiąga Pani dochody wyłączenie ze stosunku pracy opodatkowane według skali podatkowej.
Jest Pani matką dwójki małoletnich dzieci (A i B).
Jest Pani rozwódką. Postanowieniem Sądu Okręgowego z (…) 2022 r. zostało rozwiązane Pani małżeństwo z ojcem ww. dzieci. Wyrok stał się prawomocny (…) 2022 r. Po rozwodzie nie wyszła Pani ponownie za mąż (Pani stan cywilny nie zmienił się).
Nie wychowuje Pani wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym innego dziecka.
Zarówno do Pani, jak i do Pani małoletnich dzieci nie stosuje się przepisów: art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz nie podlegają Państwo opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym i ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
Pani i Pani byłemu mężowi nie zostało ustalone świadczenie wychowawcze zgodnie z art. 5 ust. 2a ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (nie mają Państwo opieki naprzemiennej). To Pani pobiera 100% tego świadczenia.
Posiada Pani władzę rodzicielską do małoletnich dzieci. Zgodnie z orzeczeniem Sądu wykonywanie władzy rodzicielskiej Sąd powierzył obojgu rodzicom oraz ustalił, że miejscem zamieszkania dzieci jest każdoczesne miejsce zamieszkania matki - czyli Pani. Zatem Pani dzieci mają miejsce zamieszkania w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny u Pani. Sąd nie orzekł o opiece naprzemiennej nad małoletnimi. Sąd nie zgodził się na ten rodzaj sprawowania opieki, ponieważ między Panią a ojcem dzieci trwa nasilony konflikt i byłoby to sprzeczne z dobrem dzieci. Podstawowym warunkiem zastosowania opieki naprzemiennej jest bowiem wystąpienie takich warunków, które pozwalają antycypować zgodną współpracę rodziców we wszystkich aspektach wychowawczych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty