13.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.162.2024.2.KC

Możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej oraz preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej w pełnej wysokości za lata 2021-2023 oraz preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko za rok 2021 jest prawidłowe, a w części dotyczącej możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko za 2022 r. i 2023 r. jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 marca 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej w pełnej wysokości i preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko za lata 2021-2023. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 kwietnia 2024 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 2013 r. jest Pani osobą rozwiedzioną na podstawie wyroku rozwodowego z (...) listopada 2013 r., uprawomocnionego (...) lutego 2014 r.

Z byłym mężem A. A ma Pani dwoje małoletnich, uczących się dzieci (córkę B urodzoną w 2010 r. i syna C urodzonego w 2009 r.).

Podczas rozprawy rozwodowej podpisała Pani z byłym mężem w obliczu sądu porozumienie w sprawie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej względem swoich dzieci, gdzie uregulowane zostały kontakty ojca z dziećmi w następujący sposób: co drugi weekend w miesiącu (tj. w sobotę 9-19 oraz niedzielę 9-19 bez noclegu), wtorki i czwartki 17-20, jeden miesiąc wakacji letnich, tydzień ferii zimowych, w Boże Narodzenie − 1 dzień, w Wielkanoc − 1 dzień. Jednocześnie Sąd ustalił miejsce pobytu dzieci przy matce.

Były mąż zamieszkuje osobno (w swoim domu) i nie wychowuje dzieci, nie podejmuje czynności faktycznych przy dzieciach, mających na celu ich wychowywanie. Nie interesuje się ich zdrowiem, potrzebami czy marzeniami. Przykładem są zachowania z ostatnich kilku lat: - brak pomocy w sytuacji pilnego zawiezienia na SOR syna, innym razem córki - w ogóle brak zainteresowania zdrowiem (oprócz chorób doraźnych –(…)) - brak zainteresowania problemami interpersonalnymi syna (...) - brak wizyt i rozmów, krótkie spotkania 10 min. z okazji świąt czy urodzin (...) i wiele innych bardzo przykrych sytuacji, zwłaszcza dla dzieci. Wychowanie małoletnich pod kątem społecznym i emocjonalnym jest realizowane wyłącznie przez Panią. Były mąż nie realizuje ustalonych kontaktów, a z każdym rokiem zmniejsza się liczba spotkań. W 2023 r. ojciec spotkał się z dziećmi tylko w kilka dni w całym roku po 1-2 godziny, nie zrealizował żadnego weekendu, w wakacje i ferie nie spędził ani jednego dnia. Sąd zobowiązał byłego męża do płacenia alimentów na dwójkę małoletnich dzieci, które płaci w terminie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne