Interpretacja indywidualna z dnia 06.05.2011, sygn. ILPB1/415-185/11-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-185/11-2/AG
W jakim momencie Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy z tytułu płatności określonych w Umowie Sprzedaży (Pierwszej i Drugiej Transzy płatności)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 16 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca - osoba fizyczna oraz podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych był wspólnikiem spółki jawnej, tj. posiadał udział kapitałowy w przedmiotowej spółce jawnej (dalej Spółka), równocześnie nie posiadał zarejestrowanej samodzielnej działalności gospodarczej.
W związku z prowadzoną działalnością deweloperską, Spółka prowadziła przedsięwzięcia polegające na realizacji projektów budowy obiektów handlowych i mieszkalnych. Jednocześnie, Spółka realizując wyżej wskazane przedsięwzięcia dokonywała inwestycji w spółki kapitałowe (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), realizujące niektóre projekty deweloperskie wdrażane przez Wnioskodawcę. W związku z powyższym zdarzało się, że Spółka dokonywała nabycia udziałów w tych spółkach.
W ramach prowadzonej działalności Spółka nabyła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która była właścicielem nieruchomości (dalej: Nieruchomość). W późniejszym czasie, mając na celu realizację strategii rozwoju, która nie obejmowała w swych założeniach posiadania udziałów w przedmiotowej spółce, Spółka dokonała sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Na podstawie umowy sprzedaży udziałów (dalej: Umowa Sprzedaży) nabywca udziałów w Spółce zobowiązał się do zapłaty ceny w następujący sposób:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty