Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2011, sygn. ITPB1/415-576/11/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-576/11/BM
Zakresie amortyzacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2011 roku r. (data wpływu 30 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 maja 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca wraz z Małżonką nabył na rynku wtórnym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Po kilku miesiącach od zakupu Małżonkowie zdecydowali się na wynajęcie mieszkania. Jako osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej dla opodatkowania dochodów z najmu wybrali zasady ogólne, oraz zdecydowali, że podatek opłacał będzie Wnioskodawca. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczono amortyzację ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, ustalając jego wartość początkową na poziomie ceny nabycia (cena zakupu, koszty notarialne, koszty pośrednictwa) i wprowadzając przedmiot najmu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z art. 22m ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca dał prawo wyboru sposobu ustalenia wartości początkowej i naliczania amortyzacji. Wnioskodawca nie zdecydował się na ustalenie wartości początkowej zgodnie z art. 22g ust. 10 a tym samym nalicza amortyzację od wartości początkowej na poziomie ceny nabycia przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej 2,5%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty