Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2011, sygn. ITPP1/443-519a/11/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-519a/11/MN
Czy Stowarzyszenie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie świadczonych usług na podstawie przepisu art. 157 ustawy o gospodarce nieruchomościami, tj. dokonywania oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2011 r. (data wpływu 11 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia określonego w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług -
UZASADNIENIE
W dniu 11 kwietnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. możliwości korzystania ze zwolnienia określonego w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Stowarzyszenie, na mocy przepisu art. 157 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 652 ze zm.), zostało zobowiązane do dokonania oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego. W tym celu Stowarzyszenie zawsze wyznacza Zespół Oceniający, składający się z co najmniej dwóch rzeczoznawców majątkowych - Członków Stowarzyszenia. Ocena prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego dokonywana jest przede wszystkim na wniosek: organów wymiaru sprawiedliwości, organów administracji publicznej, osób fizycznych lub prawnych oraz innych instytucji, które zleciły opracowanie przedmiotowego operatu szacunkowego, a także organów sprawujących nadzór nad rzeczoznawcami majątkowymi, i zawsze ma ona formę pisemną oraz zawiera sentencję i uzasadnienie. Stowarzyszenie i podmiot zlecający każdorazowo zawierają umowę o dokonanie oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego, w której określa się m.in.: datę zawarcia umowy, strony, przedmiot zlecenia, warunki wykonywania zlecenia, termin wykonania i cenę. Natomiast rzeczoznawcy majątkowi, świadczący z reguły swoje usługi wobec osób trzecich w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wchodzący w skład Zespołu Oceniającego, dokonują oceny prawidłowości sporządzania operatu szacunkowego na podstawie umów o dzieło zawartych ze Stowarzyszeniem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty