Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2017, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.768.2017.1.RSZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.768.2017.1.RSZ
W zakresie prawa do zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług rzeczoznawstwa majątkowego
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 listopada 2017 r. (data wpływu 23 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług rzeczoznawstwa majątkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 listopada 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług rzeczoznawstwa majątkowego.
We wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie wyceny nieruchomości. Do tej pory wykonywane przez Wnioskodawcę czynności były opodatkowane podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Wartość sprzedaży opodatkowanej za 2016 r. nie przekroczyła 150.000 zł, jak również za 2017 r. nie przekroczy 200.000 zł. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą ograniczającą się tylko do wykonywania operatów szacunkowych i pisemnych opinii o wartości nieruchomości, praw rzeczowych, urządzeń trwale z gruntem związanych, bez wykonywania usług doradztwa.
Działalność ma charakter działalności regulowanej ustawowo zasady wykonywania tej działalności określa Dział IV ustawy o gospodarce nieruchomościami. Z przepisów ustawy wynika, iż przedmiotem wyceny nieruchomości jest ustalenie jej wartości. Ustalenie wartości następuje w oparciu o proces wyceny, sposób przeprowadzania którego regulują przepisy prawa (ustawa o gospodarce nieruchomościami i rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości sporządzania operatu szacunkowego). Rezultatem wyceny jest operat szacunkowy lub opinia co do wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego. Wyceny nieruchomości są sporządzane na zlecenie organów administracji publicznej, sądów, banków, osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Począwszy od 1 stycznia 2018 r. Wnioskodawca zamierza skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w celu skorzystania ze zwolnienia Wnioskodawca złoży wymagane zawiadomienie na druku VAT-R.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty