Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.240.2024.1.AK
Określenie podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia na rzecz sądu usług biegłego sądowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia na rzecz sądu usług biegłego sądowego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pan (…) (dalej jako Wnioskodawca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…) zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: (…). Główny kod PKD działalności Wnioskodawcy to 68.31.Z pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.
Wnioskodawca jest czynnym podatkiem podatku od towarów i usług.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy również na zlecenie sądu usługi sporządzenia opinii jako rzeczoznawca majątkowy, pełniąc funkcję biegłego sądowego. Za wykonane usługi Wnioskodawca wystawia na rzecz sądów faktury VAT.
Wynagrodzenie Wnioskodawcy składa się z dwóch części. Z jednej strony jest to wynagrodzenie za wykonaną pracę, a z drugiej zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w związku ze świadczoną przez Wnioskodawcę usługą jako biegłego sądowego.
Powyższe wynika z zapisów art. 89 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z tym przepisem biegłemu powołanemu przez sąd przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę oraz zwrot poniesionych przez niego wydatków niezbędnych dla wydania opinii. Do wydatków niezbędnych do wydania opinii zaliczają m.in. koszty korespondencji, koszty dojazdu, koszty wydruku, koszty oprawy opinii, koszty pozyskania dokumentów etc.
Stosownie do art. 89 ust. 4 ww. ustawy wynagrodzenie biegłego będącego podatnikiem obowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług podwyższa się o kwotę podatku od towarów i usług, określoną zgodnie ze stawką tego podatku obowiązującą w dniu orzekania o tym wynagrodzeniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty