Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.236.2018.1.PM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.236.2018.1.PM
Korzystanie ze zwolnienia podatkowego VAT dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług związanych z monitoringiem rynku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2018 r. (data wpływu 11 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korzystania ze zwolnienia podatkowego VAT dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług związanych z monitoringiem rynku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korzystania ze zwolnienia podatkowego VAT dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług związanych z monitoringiem rynku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzący własną działalność gospodarczą, chce świadczyć usługi oznaczone symbolem PKD 63.11.Z. Wnioskodawca nie jest podatnikiem od towarów i usług ze względu na nie przekroczenie kwoty limitu zwolnienia podmiotowego z VAT. Wnioskodawca chce zwiększyć zakres swoich usług o badanie rynku nieruchomości dla potrzeb rzeczoznawców majątkowych (czynność dalej opisywana jako monitoring). Monitoring ten będzie polegał na badaniu aktów notarialnych w ośrodku dokumentacji geodezyjnej, co reguluje ustawa o prawie geodezyjnym i kartograficznym (art. 40b pkt 1 ust. 5). Następnie, w zwięzłej formie tabelarycznej, bez danych osobowych, zostanie odpłatnie przekazywany rzeczoznawcom majątkowym lub innym podmiotom. Dane przekazywane w monitoringu to: data transakcji, numer repetytorium, województwo, powiat, gmina, miejscowość, numer obrębu, nazwa obrębu, arkusz mapy, adres, ulica, numer budynku, numer lokalu, numer działki, rodzaj prawa, powierzchnia działki, powierzchnia użytkowa budynku, powierzchnia użytkowa lokalu, powierzchnia pomieszczeń przynależnych, udział w nieruchomości, cena udziału, cena całości, przeznaczenie ujednolicone, funkcja budynku, funkcja lokalu, konstrukcja budynku, stan budowy, rok budowy, udział w części wspólnej i gruncie, usytuowanie lokalu na piętrze, rodzaj zabudowy, ilość kondygnacji, powierzchnia zabudowy, zagospodarowanie działki, forma obrotu, przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania, przeznaczenie w studium, ewidencja, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Monitoring ten posłuży rzeczoznawcom majątkowym i innym podmiotom do realizacji usług określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego z dnia 21 września 2004 r. (rozdział 2, § 3, pkt 2; § 4, pkt 1-5). W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca nie będzie wykonywał czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług. Nie będzie także wykonywał czynności polegających na udzielaniu porad i wyjaśnień charakterystycznych dla usług doradztwa. Wartość sprzedaży dokonanej przez Wnioskodawcę w 2017 r. nie przekroczyła 200.000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty