30.12.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.12.2010, sygn. IBPBI/1/415-1028/10/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1028/10/ESZ

Czy wniesienie aportu do spółki jawnej w postaci lokali spowoduje powstanie skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2010r. (data wpływu do Organu 04 października 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki jawnej w postaci lokali mieszkalnych i niemieszkalnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 października 2010r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki jawnej w postaci lokali mieszkalnych i niemieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 26 września 2003r., aktem notarialnym Wnioskodawca nabył pięć lokali z czego dwa są to lokale mieszkalne, a trzy to lokale użytkowe. Nabyte lokale były wybudowane w latach 1993-1994. W akcie notarialnym zaznaczono że nabyte lokale będą wykorzystywane w indywidualnej działalności gospodarczej (gastronomicznej). Działalność była w całości opodatkowana podatkiem VAT i podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Na fakturze zakupu za ww. lokale użytkowe naliczony był podatek VAT (lokale mieszkalne nie były opodatkowane), który został w całości odliczony od podatku należnego, ze względu na związek ze sprzedażą opodatkowaną. W miesiącu wrześniu 2003r. lokale wprowadzone zostały do ewidencji środków trwałych i od miesiąca następnego Wnioskodawca rozpoczął ich amortyzację. W lokalach nie były przeprowadzane ulepszenia, których wartość przekraczałaby 30% ich pierwotnej wartości początkowej. Lokale były wykorzystywane w działalności do końca 2003 roku. W styczniu 2004 roku przedmiotowe lokale zostały wycofane z prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej i przeznaczone na najem prywatny, nie w ramach działalności gospodarczej (w zezwoleniu na działalność Wnioskodawca nie miał zgłoszonej działalności w zakresie najmu) na rzecz spółki jawnej w której Wnioskodawca jest udziałowcem. Lokale w chwili obecnej są nadal wynajmowane, a czynsz za najem opodatkowany jest przez cały okres najmu w całości podatkiem VAT ponieważ lokale, w tym również mieszkalne, wykorzystywane są przez spółkę, która te lokale wynajęła, do działalności gospodarczej. Z końcem 2010 roku Wnioskodawca zamierza wynajem zakończyć i w 2011 roku planuje wszystkie lokale wnieść jako aport rzeczowy do spółki jawnej (innej niż ta, która jest aktualnie najemcą) wyceniając je zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na dzień wniesienia wkładu z uwzględnieniem ich wartości rynkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne