Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.124.2024.2.PP
interpretacja indywidualna w zakresie możliwości skorzystania z ulgi IP BOX
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z dnia 1 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 4 września 2024 r. (data wpływu 4 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Firma (…) to jednoosobowa działalność gospodarcza świadcząca usługi oznaczone symbolem PKD 62.01.Z, czyli działalność polegającą na wytwarzaniu oprogramowania. Podmiot zajmuje się wytwarzaniem innowacyjnego i nowoczesnego oprogramowania opartego o najnowsze technologie bazodanowe i chmurowe. Oprogramowanie wytwarzane jest na zlecenie Kontrahenta, na którego w pełni przenoszone są prawa autorskie zarówno do kodu źródłowego jak i wynikowego. Podczas działań badawczo-rozwojowych mających na celu wytworzenie oprogramowania Wnioskodawca wykorzystuje najnowsze narzędzia rynkowe oraz wytwarza zupełnie nowe, zaprojektowane podług konkretnego oprogramowania. Wytworzone oprogramowanie służy także w innych projektach Kontrahenta. Oprogramowanie wytwarzane jest według od zera, według projektu architektury cyfrowej, wymagań i interfejsów Kontrahenta. Działania podjęte do wytworzenia oprogramowania mają na celu wytworzenie oprogramowania, które dzięki swej innowacyjności działa na większości dostępnych platform i systemów operacyjnych. Wytwarzanie oprogramowania odbywa się ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Oprogramowanie tworzone jest bezpośrednio przez Wnioskodawcę. Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest systematycznie podczas procesu wytwarzania oprogramowania. W procesie tym powstają nowe, zaprojektowane od podstaw narzędzia programistyczne, które następnie są wykorzystywane podczas tworzenia oprogramowania dla Kontrahenta. Obecnie wytwarzane jest oprogramowanie dotyczące usprawnienia funkcjonowania procesu wytwarzania cementu i oszczędności energii potrzebnej do tego procesu. Prawa autorskie do kodu źródłowego jak i wynikowego podlegają ochronie prawnej i są przenoszone w całości na Kontrahenta. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działalność gospodarczą Wnioskodawca rozpoczął 11.04.2023 r. i od tego momentu prowadzi również działalność badawczo-rozwojową. W działalności prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Poza podstawową księgą przychodów i rozchodów jest prowadzona dodatkowa ewidencja. Jeżeli zajdzie taka potrzeba Wnioskodawca będzie w stanie wyodrębnić (np. w tabeli MS Excel) każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodów przypisanych do danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Dochody osiągnięte z kwalifikowanego prawa własności będą dochodami z tytułu kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu. Wynagrodzenie obejmuje wynagrodzenie z tytułu przeniesienia i udzielenia praw do wytworzonego produktu (oprogramowania). Jako wykonawca Wnioskodawca jest zobowiązany do nie wykorzystywania stworzonego utworu (oprogramowania, narzędzi) co do, którego Wnioskodawca przeniósł i udzielił praw autorskich Kontrahentowi, do innych projektów. Utwór stanowi własność Kontrahenta w całości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty