11.03.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2009, sygn. IBPBI/1/415-998/08/RM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-998/08/RM

Czy po stronie osoby fizycznej wnoszącej do nowo tworzonej Spółki Akcyjnej wkład niepieniężny w postaci Przedsiębiorstwa, obejmujący składniki majątkowe wraz z zobowiązaniami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą nie powstanie przychód w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), z tytułu przeniesienia długu firmy do Spółki Akcyjnej w trybie art. 519 kc.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana P., przedstawione we wniosku z dnia 09 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 15 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej jako aportu do spółki akcyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej jako aportu do spółki akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 1992 roku wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Realizowana działalność usługowo-produkcyjna skoncentrowana jest na świadczeniu usług elektromontażowych dla różnych gałęzi przemysłu, jak również prefabrykacji rozdzielnic niskiego napięcia oraz szaf sterowniczych dla rozdzielnic wysokiego napięcia. Prowadzenie działalności w dotychczasowej formie nie pozwala w pełni wykorzystać istniejących szans rynkowych oraz ogranicza dalszy intensywny rozwój firmy. Uwzględniając potrzebę rozwoju, zwiększenia wiarygodności przedsiębiorstwa w relacjach biznesowych oraz zwiększenia możliwości pozyskiwania kapitału na dalszy rozwój wnioskodawca zamierza dokonać wniesienia aportem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego (zwanego dalej Przedsiębiorstwo"), prowadzonego przez niego w ramach działalności gospodarczej na pokrycie akcji w nowo zawiązanej spółce akcyjnej (zwaną dalej Spółka Akcyjna"). Wnoszone aportem Przedsiębiorstwo produkcyjno-usługowe obejmować będzie zorganizowany zespół składników majątkowych, w oparciu o który firma wnioskodawcy prowadzi obecnie działalność produkcyjno-usługową w szczególności:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne