Interpretacja indywidualna z dnia 14 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.133.2024.2.MC
Ulga uczniowska (przedsiębiorstwo w spadku).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 8 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 1 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 kwietnia 2024 r. (wpływ 11 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Przedsiębiorca A prowadził jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie (…) od 1976 r. Działalność ta opodatkowana była 19% podatkiem liniowym przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W okresie prowadzenia działalności przedsiębiorca zatrudniał na umowę o pracę uczniów w celu przygotowania zawodowego.
Na podstawie decyzji wydawanych przez organ podatkowy do dnia 31.12.2003 r. była przyznawana ulga w podatku dochodowym za wyszkolenie uczniów. Przedsiębiorca zmarł xx.08.2023 r. i do dnia śmierci znaczna część przyznanej ulgi podatkowej nie została wykorzystana, gdyż nie znalazła pokrycia w podatku dochodowym.
Przedsiębiorca jeszcze za życia ustanowił zarządcę sukcesyjnego. Zarządcą sukcesyjnym został brat przedsiębiorcy wpisany do CEIDG, który jest odpowiedzialny za prowadzenie przedsiębiorstwa do czasu uregulowania formalności spadkowych. Zmarły przedsiębiorca za życia sporządził testament w formie aktu notarialnego, ustanawiając brata zapisobiercą windykacyjnym przedsiębiorstwa w spadku. Zapis windykacyjny po śmierci przedsiębiorcy został przyjęty. Od dnia śmierci przedsiębiorcy działalność gospodarcza jest kontynuowana w tym samym zakresie, jako przedsiębiorstwo w spadku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty