31.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.189.2024.4.MS

Aport do spółki kapitałowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-nieprawidłowe - w części dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu użytkowego w związku z wniesieniem do aportem do spółki kapitałowej,

-prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 15 maja 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej (zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej). Wnioskodawca nie posługuje się firmą (oznaczeniem przedsiębiorstwa), nie posiada marki oraz bazy klientów, a Jego działalność nie ma charakteru zorganizowanego. Jednocześnie jednak, z uwagi na stałe (ciągłe) wykorzystywanie towarów lub wartości niematerialnych i prawnych dla celów zarobkowych, Wnioskodawca pozostaje czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca zarezerwował nowy lokal użytkowy, który zamierza nabyć od dewelopera oraz następie, Wnioskodawca zamierza poczynić nakłady w formie remontu oraz wyposażenia tego lokalu. W rezultacie, na nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu, Wnioskodawca poniesie trzy rodzaje wydatków:

1)na nabycie lokalu użytkowego oraz

2)na remont lokalu użytkowego oraz

3)na wyposażenie lokalu w postaci mebli oraz niezbędnego sprzętu.

W rezultacie, Wnioskodawca będzie w przyszłości dysponował wyremontowanym i wyposażonym lokalem użytkowym, który wstępnie zamierzał wynajmować w celach zarobkowych. Nabycie, wyremontowanie oraz wyposażenie lokalu ma zostać sfinansowane ze środków Wnioskodawcy pochodzących z Jego majątku osobistego, a także częściowo majątku wspólnego Wnioskodawcy oraz Jego żony oraz ewentualnie także pożyczki inwestycyjnej. Wnioskodawca rozważa możliwość innego rodzaju inwestycji, zamiast decyzji o wynajmie lokalu - poprzez dokonanie inwestycji w spółkę kapitałową. Inwestycja miałaby polegać na przeniesieniu prawa własności lokalu wraz z nakładami inwestycyjnymi w postaci remontu oraz wyposażenia na rzecz spółki kapitałowej będącej Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) - w zamian za wydanie na rzecz Wnioskodawcy przez Spółkę udziałów o określonej wartości nominalnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne