05.06.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.279.2024.1.SJ

Skutki podatkowe wniesienia Przedsiębiorstwa w spadku jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki z o.o. i możliwości skorzystania ze zwolnienia.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

9 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 2 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia Przedsiębiorstwa w spadku jako wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki z o.o. i możliwości skorzystania ze zwolnienia. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

3)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

4)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Opis zdarzenia przyszłego

W dniu 5 grudnia 2022 r. zmarł przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: CEIDG) pod firmą: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „X”. Przedsiębiorca był czynnym podatnikiem podatku VAT.

W związku ze śmiercią przedsiębiorcy, na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 170 ze zm.) - dalej „ustawa o zarządzie sukcesyjnym”, przedsiębiorstwo prowadzone przez zmarłego uzyskało status Przedsiębiorstwa w spadku (dalej także jako: „...”). Zarządcą sukcesyjnym Przedsiębiorstwa w spadku ustanowiony został Zainteresowany będący stroną postępowania, który jest synem zmarłego przedsiębiorcy. ... kontynuuje działalność gospodarczą prowadzoną dotychczas przez przedsiębiorcę jednoosobowego w dotychczasowym zakresie, tj. w głównej mierze jest to działalność w zakresie importu i handlu butlami na gazy techniczne. Zmarły przedsiębiorca nie pozostawił po sobie testamentu. Małżonka, córka oraz dwóch synów zmarłego przedsiębiorcy (dalej łącznie: Spadkobiercy) na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia uprawnieni są, według zasad dziedziczenia ustawowego, do równego udziału w spadku, tj. każdemu z nich przysługuje w spadku udział w wysokości po ¼. Przedsiębiorstwo zmarłego przed jego śmiercią objęte było ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej. Stanowiło zatem w całości mienie przedsiębiorcy i jego małżonki. Zgodnie z przepisami ustawy o zarządzie sukcesyjnym ...obejmuje zatem całe przedsiębiorstwo. Śmierć Spadkodawcy spowodowała ustanie z mocy prawa ustawowej wspólności majątkowej, co skutkuje tym, że połowa wspólnego majątku podlega dziedziczeniu. Druga połowa majątku z mocy prawa należy do małżonki Spadkodawcy i nie wchodzi w skład masy spadkowej. W konsekwencji właścicielami całego Przedsiębiorstwa w spadku na chwilę obecną są małżonka w wielkości 5/8 oraz pozostali trzej spadkobiercy w wysokości po 1/8 każdy z nich. Majątek wykorzystywany przez zmarłego przedsiębiorcę stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego. Po jego śmierci Przedsiębiorstwo w spadku objęło wszelkie składniki niematerialne i materialne, przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę jednoosobowego, stanowiące mienie przedsiębiorcy w chwili jego śmierci.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne