27.11.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2009, sygn. ITPP2/443-772b/09/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-772b/09/RS

Stawki podatku i sposobu udokumentowania czynności zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2009 r. (data wpływu 18 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 9 listopada 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku i sposobu udokumentowania czynności zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 9 listopada 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku i sposobu udokumentowania czynności zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów.

W wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółce będącej czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w drodze egzekucji, na mocy postanowienia z dnia 6 września 2007 r. Sądu Rejonowego, przysądzono własność prawa wieczystego użytkowania gruntów (działki nr 39/1, 39/3 i 39/4), wraz z własnością budynków o powierzchni użytkowej 450 m, stanowiących odrębne nieruchomości położone na działce nr 39/4. Na mocy ww. postanowienia Spółka stała się właścicielem nieruchomości odrębnej w postaci budynków oraz użytkownikiem wieczystym działki nr 39/3. W księdze wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy, jako sposób korzystania z ww. działki wpisano "droga". Działka drogowa w części pokryta została - przed 2004 r. - nawierzchnią drogi i chodnikiem, z tym że nie znajduje się na niej całość drogi, lecz tylko jej fragment, który sam w sobie nie stanowi całości techniczno-użytkowej, gdyż prowadzi do nikąd. Zdaniem Spółki byłaby właścicielem drogi jedynie w przypadku, gdyby stanowiła ona budowlę w rozumieniu ustawy prawo budowlane. Przedmiotowa droga stanowi część z całości infrastruktury drogowej. Zatem Spółka ma wątpliwości, czy jest ona budowlą w rozumieniu ww. ustawy. Z uwagi na fakt, że Spółka jest podatnikiem wykonującym czynności opodatkowane (jedyną sprzedażą zwolnioną w 2009 r. była dostawa samochodu jako środka trwałego), będzie przysługiwało Jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z wystawionej przez komornika faktury. Droga znajdująca się na działce nr 39/3 nie była budowana przez Spółkę. Ponadto nie ponoszono wydatków na jej ulepszenie, w stosunku do których przysługiwałoby prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Spółka nie będzie wykorzystywała drogi przez okres co najmniej 5 lat. W przyszłości zamierza przenieść na Gminę Miasta prawo użytkowania wieczystego działki nr 39/3 (o mniejszej powierzchni) w zamian za ustanowienie na Jej rzecz prawa użytkowania wieczystego działki nr 97 (o większej powierzchni) za dopłatą z tytułu różnicy w areale obu gruntów. Dostawa przedmiotowej drogi nie będzie stanowiła pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, a okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie dłuższy niż 2 lata.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne