05.03.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2009, sygn. ITPB2/415-1144/08/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1144/08/AD

Sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2008 r. (data wpływu 15 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 lutego 2009 r. (data wpływu 16 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, wezwano Wnioskodawcę pismem z dnia 5 lutego 2009 r. Nr ITPB2/415-1144/08-2/AD do ich uzupełnienia. Wniosek uzupełniony został przez Pana pismem z dnia 12 lutego 2009 r. (data wpływu 16 lutego 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Matka Pana nabyła w drodze spadku udział w wysokości 1/2 masy spadkowej, w skład której wchodziły dwie nieruchomości. Drugą połowę dziedziczył brat matki. W 1986 r. zmarła Pana matka. W wyniku przeprowadzonego postępowania spadkowego na podstawie postanowienia Sądu z 2002 r. spadek nabyło 9 spadkobierców. W związku z powyższym wysokość nabytego przez Pana udziału w masie spadkowej wynosiła 12/72. Następnie w miesiącu marcu 2007 r. na podstawie aktu notarialnego nastąpiło przeniesienie własności zamiana udziałów tytułem darmym, bez spłat i dopłat pomiędzy 9-cioma spadkobiercami, w taki sposób, iż Pan oddał swój udział w jednej nieruchomości, a darmo otrzymał udział w drugiej nieruchomości. W ten sposób jedna nieruchomość przypadła 4-em spadkobiercom po bracie Pana matki, a druga nieruchomość przypadła 5-ciu spadkobiercom po Pana matce, tzn. Panu i siostrze przypadły udziały w wysokości 1/3, natomiast pozostała część w wysokości 1/3 przypadła spadkobiercom zmarłego w międzyczasie Pan brata (bratowej, bratanicy i bratankowi). Dodatkowo wskazuje Pan, iż niepisaną wolą Pana dziadka było, aby jedna nieruchomość była własnością Pana matki, a druga własnością brata matki. W miesiącu marcu 2007 r. w drodze częściowego działu spadku siostra przekazała Panu swój udział tytułem darmym bez żadnych spłat i dopłat. Udział ten siostra przekazała Panu w dowód wdzięczności za opiekę nad rodzicami (siostra zamieszkuje od wielu lat za granicą) oraz za zajęcie się nieruchomością matki. W związku z tym Pana udział w nieruchomości, nabyty w wyniku tej czynności, przekroczył pierwotny udział w spadku i wynosi 2/3 masy spadkowej. Pozostała część udziału w wysokości 1/3 nadal należała do spadkobierców Pana przyrodniego brata (zmarłego w 1990 r.), który za życia poinformował Pana, że w zamian za opiekę nad matką oraz zajęcie się wszystkimi sprawami związanymi z jej nieruchomością zrzeka się swojej części na Pana korzyść. Brat również od wielu lat zamieszkiwał poza granicami Polski. W związku z tym w miesiącu październiku 2007 r., na podstawie aktu notarialnego w wyniku zniesienia współwłasności nabył Pan od bratanka tytułem darmym bez żadnych spłat i dopłat pozostały udział w wysokości 1/3. Jako właściciel całej nieruchomości zamierza Pan dokonać jej sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne