Interpretacja indywidualna z dnia 29.02.2008, sygn. IP-PP2-443-689/07-2/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-689/07-2/PS
Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej budowlanej (będącej majątkiem prywatnym Strony) spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Wnioskodawca jest udziałowcem (która to spółka wybudowała na tym gruncie budynek), nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2007 r. (data wpływu 13 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przez osobę fizyczną działki budowlanej wraz z posadowionym na niej budynkiem - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przez osobę fizyczną działki budowlanej wraz z posadowionym na niej budynkiem .
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest wraz z małżonką właścicielem nieruchomości gruntowej (budowlanej) o powierzchni 1375 metrów kwadratowych, którą otrzymali w drodze darowizny w 1999 r. Powyższa nieruchomość stanowi wspólność ustawową majątkowa obojgu małżonków i jest ich majątkiem prywatnym. Wnioskodawca wskazuje, iż nabycie tego gruntu nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, zatem Strona nie miała możliwości odliczenia podatku VAT przy jego nabyciu. Począwszy od 1999 r. Strona była wspólnikiem w spółce cywilnej, która została przekształcona w 2001 r. w spółkę jawną, natomiast spółka jawna została przekształcona w 2006 r. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przez cały ten czas skład osobowy wspólników był niezmienny. Poza posiadaniem udziałów w powyższych spółkach Strona nie prowadziła i jak dotychczas nie prowadzi działalności gospodarczej, w związku z czym, zdaniem Strony, nie jest on podatnikiem podatku VAT. Małżonka Strony nigdy nie uczestniczyła w powyższych spółkach, natomiast od 2005 r. prowadzi samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą, z tytułu której jest podatnikiem podatku VAT. Zarówno Wnioskodawca jak i jego małżonka nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży nieruchomości. Na przedmiotowym gruncie, kolejne spółki, o których mowa powyżej, wybudowały własnym kosztem budynek - pawilon handlowo magazynowy, który służył tym podmiotom w prowadzonej działalności gospodarczej. Budynek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych jako budynek wybudowany na obcym gruncie oraz dokonywane są odpisy amortyzacyjne. Aktualnie wspomniany budynek jest siedzibą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nakłady na ten budynek w całości zostały poniesione najpierw przez spółkę cywilną później przez powstałą z przekształcenia spółki cywilnej - spółkę jawną, a obecnie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Omawiane spółki odliczały podatek VAT od zakupywanych materiałów budowlanych oraz usług, itp. służących wybudowaniu tego budynku. Przedmiotowy grunt nie był wniesiony do spółki cywilnej i spółki jawnej jako wkład, natomiast spółki korzystały z niego w drodze użyczenia. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością korzysta z tego gruntu na podstawie odpłatnej umowy dzierżawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty