17.03.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2008, sygn. ILPP2/443-236/07-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-236/07-2/ISN

Jaką stawkę podatku VAT Wnioskodawca winien zastosować na fakturze wystawionej w miesiącu grudniu 2007 roku dla kupującego okna z montażem w budynkach mieszkalnych?Jaką stawkę podatku VAT Zainteresowany winien zastosować na fakturach wystawionych po 1 stycznia 2008 roku dla kupującego okna z montażem w budynkach mieszkalnych, dotyczących realizacji 2 etapu umowy?Czy Wnioskodawca prawidłowo fakturuje usługi serwisu, naprawy i konserwacji stolarki w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2007 r. (data wpływu 17 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla robót budowlano montażowych i konserwacyjnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 17 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie Spółki Jawnej. Jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Działalność gospodarcza obejmuje produkcję stolarki okiennej i drzwiowej z PVC i ALU. Przedsiębiorstwo w ramach swojej działalności oferuje kompleksowe wykonanie usługi - produkcja i montaż stolarki wraz z parapetami i roletami (parapety i rolety Wnioskodawca kupuje od swoich dostawców). Zainteresowany zawiera umowy handlowe z klientami na zakup i montaż okien i drzwi. Wnioskodawca zleca montaż innym firmom, które za wykonane roboty wystawiają faktury. Na fakturze dla odbiorcy końcowego (klienta, u którego zamontowano okna) uwzględnia łączną wartość okien lub drzwi (rolet, parapetów z kosztami robocizny obcej (podwykonawców)). W miesiącu grudniu 2007 r. Zainteresowany pragnie zawrzeć umowę z developerem na wyprodukowanie i montaż okien w kompleksie domków jednorodzinnych (w sumie 380 sztuk okien, drzwi i bram garażowych). Wstępne rozmowy przewidują 2 etapy wykonania usługi - w miesiącu grudniu 2007 roku - wyprodukowanie i montaż 80 sztuk okien, w okresie styczeń - marzec 2008 roku - 300 sztuk stolarki okiennej i drzwiowej. Wnioskodawca oferuje także swoim klientom usługi serwisu, konserwacji i naprawy stolarki, za powyższe usługi firma wystawia po wykonaniu ww. czynności faktury. Za powyższe usługi dla klientów indywidualnych (naprawa, serwis i konserwacja w budynkach mieszkalnych) oraz dla firm (naprawa, serwis i konserwacja w budynkach użyteczności publicznej) wystawia faktury ze stawką podatku VAT 22%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne