17.12.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2008, sygn. ITPP1/443-831/08/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-831/08/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2008 r. (data wpływu 26 września 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 września 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


12 marca 1990 r. nabył Pan wraz z żoną do majątku osobistego działkę rolną, niezabudowaną, o pow. 2,03 ha w miejscowości W. Przedmiotowa nieruchomość nie posiadała jakiegokolwiek uzbrojenia w media. Struktura gleb (kl. IV b i V) ze względów ekonomicznych wykluczała możliwość wykorzystania tej nieruchomości do celów rolniczych. Nie zamierzał Pan zajmować się produkcją rolniczą, z wyjątkiem uprawy niewielkiej działki przeznaczonej pod przydomowy warzywnik. Grunt zakupił Pan z zamiarem wybudowania na nim domu. Wielkość zakupionej nieruchomości znacznie przekraczała Pana potrzeby, gdyż dla ich realizacji wystarczyłaby działka o pow. ok. 1000 m. Jednakże zgodnie z obowiązującym wówczas prawem, nie można było rozdrabniać gruntów rolnych, na działki mniejsze niż 2 ha. Nosząc się z zamiarem pobudowania na tym gruncie domu (budynku mieszkalnego), w 1990 roku doprowadził Pan energię elektryczną do działki, a w 1994 roku (wspólnie z dwoma sąsiadami) doprowadził Pan sieć wodociągową. Po dokonaniu zakupu przedmiotowych gruntów, nie podejmował Pan wraz z żoną żadnych działań w zakresie gospodarczego wykorzystania tychże gruntów. Źródłem utrzymania Pana i żony jest emerytura pobierana z tytułu wcześniejszego wykonywania pracy zawodowej, niezwiązanej z prowadzeniem działalności rolniczej. Nadmienił Pan, że nigdy ani żona, ani Pan nie należeliście do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, do której (na mocy stosownych przepisów) zobligowani są należeć rolnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie produkcji roślinno-zwierzęcej. Grunty działki nr 88/5 od ich zakupu do chwili obecnej (za wyjątkiem powierzchni traktowanej jako warzywnik stanowiący ok. 50 m) leżały i leżą odłogiem. W 1997 roku przystąpił Pan do budowy, na ww. działce budynku mieszkalnego, który został przez Pana zamieszkany w 2002 roku. W międzyczasie zmieniły się plany zagospodarowania przestrzennego dla gminy. Przedmiotowe grunty rolne (działka nr 88/5) stały się gruntami budowlanymi. W 2006 roku dokonał Pan podziału gruntów okalających Pana dom na 15 działek, z których 11, uzyskując decyzję o warunkach zabudowy, stało się działkami budowlanymi. Jedną z nich sprzedał Pan w 2006 roku, drugą w 2007 roku. Pozostałe 9 działek zamierza Pan sprzedawać w bliżej nieokreślonej przyszłości. Zaznaczył Pan, że dokonując zakupu w 1990 roku działki nr 88/5 w miejscowości Wiślinka, nie planował Pan jej wykorzystania w celach handlowych, tj. jej podziału i dalszej odsprzedaży, lecz zamierzał Pan pobudować tam dom i się w nim osiedlić.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne