Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.03.2004, sygn. PD II 415/11/253/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto, sygn. PD II 415/11/253/04
Czy opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwota równoważnika pieniężnego przeznaczonego na wyżywienie tego psa wypłacanego funkcjonariuszowi służby więziennej sprawującemu całodobową opiekę nad psem specjalnym?
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z opisu stanu faktycznego przedstawionego przez Płatnika wynika, że zgodnie z obowiązującymi w służbie więziennej przepisami, kierownik jednostki może powierzyć psa specjalnego przewodnikowi psa - funkcjonariuszowi służby więziennej, w celu sprawowania nad nim całodobowej opieki, poza terenem jednostki jak również w trakcie swojego urlopu wypoczynkowego. Jednocześnie - na wniosek przewodnika - kierownik może wyrazić zgodę na wypłacenie funkcjonariuszowi równoważnika pieniężnego wg należnej normy wyżywienia psa (ilość dni opieki x dzienna norma wyżywienia). W związku z tym, że w art. 21, 52 i 52a ww. ustawy nie zostały wymienione - jako wolne od podatku - świadczenia, które stanowią przedmiot niniejszej interpretacji wnioskować należy, że podlegają opodatkowaniu. Nie zostało również zarządzone zaniechanie poboru podatku od tego typu przychodów.Płatnik zajmując własne stanowisko w sprawie z podaniem kwalifikacji prawnej uważa, że świadczenie będące przedmiotem niniejszej interpretacji, można potraktować jako ekwiwalent pieniężny o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyżej wymieniony przepis art. 21 ust. 1 pkt 13 stanowi, że wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność. W świetle wyżej powołanego art. 21 ust. 1 pkt 13 wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są więc wypłaty ekwiwalentów przy spełnieniu równocześnie dwóch warunków:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty