17.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.535.2024.1.GG

Obowiązki płatnika w związku z wypłatą odszkodowania na podstawie ugody sądowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Była pracownica Kuratorium Oświaty … pozwem z dnia .... wniosła o zasądzenie od Kuratorium Oświaty w … tytułem odszkodowania z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu kwoty … zł .. gr wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie należnymi za okres od dnia .... do dnia zapłaty. Sprawa ta, tocząca się przed Sądem Rejonowym dla .. -... w .. pod sygn. akt … /..., nie została rozstrzygnięta wyrokiem sądowym, lecz w dniu .... Kuratorium Oświaty w ... zawarło z powódką ugodę sadową,w której zobowiązało się do zapłaty kwoty głównej żądanej pozwem, tj. .. zł .  gr wraz ze skapitalizowanymi odsetkami ustawowymi za opóźnienie stanowiącymi połowę odsetek ustawowych należnych za okres od .....

Podstawą prawną wypłaty odszkodowania w kwocie .. .zł … gr, z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu wraz ze skapitalizowanymi odsetkami ustawowymi za opóźnienie, które stanowią połowę odsetek ustawowych za opóźnienie należnych za okres od dnia ....., jest art. 183d Kodeksu pracy, który stanowi, iż osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów. Żądana pozwem kwota odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu została określona jako różnica między wysokością wynagrodzenia, które powódka otrzymałaby na stanowisku kierowniczym od dnia ...... (dzień ustania stosunku pracy),a wysokością wynagrodzenia jakie faktycznie otrzymała w tym okresie, po obniżeniu wynagrodzenia związanego ze zmianą stanowiska pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne