Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.515.2024.2.SJ
Skutki podatkowe wypłaty świadczenia z fundacji rodzinnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
· nieprawidłowe – w części dotyczącej obowiązków płatnika w związku z wypłatą świadczenia na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej będących wstępnymi fundatorów i rodzeństwem fundatorów,
· prawidłowe – w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków wypłaty świadczenia z fundacji rodzinnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 października 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest Fundacją rodzinną w organizacji w rozumieniu art. 2 ust. 1 w zw. z art. 23 ust. 1 i ust. 3 ustawy o FR. Fundacja rodzinna posiada dwóch fundatorów, którymi są małżonkowie (dalej: „Fundatorzy”).
Fundatorzy są jednocześnie beneficjentami Fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna posiada również innych beneficjentów, którymi są zstępni Fundatorów, wstępni Fundatorów oraz rodzeństwo Fundatorów (łącznie dalej: „Beneficjenci”).
Fundatorzy wnieśli na poczet funduszu założycielskiego Fundacji rodzinnej środki pieniężne w kwocie odpowiadającej wartości funduszu założycielskiego Fundacji rodzinnej.
Fundatorzy nie przewidują udziału w proporcji mienia Fundacji rodzinnej (w rozumieniu art. 28 ustawy o FR) ustalonej na potrzeby opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej: „PIT”), mienia wniesionego przez Fundację rodzinną.
Pytanie
Czy wypłata w przyszłości świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o FR na rzecz Beneficjentów, w tym będących Fundatorami Fundacji rodzinnej będzie w całości korzystać ze zwolnienia z opodatkowania PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 w zw. z ust. 49 ustawy o PIT, a przez to Fundacja rodzinna nie będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego PIT z tytułu wypłaty świadczenia tym osobom?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty