Interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.563.2024.2.PR
Obowiązki płatnika w związku z przejęciem pracowników przez nowego pracodawcę.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika wynikających z tytułu przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem które wpłynęło 26 września 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu … lipca 2024 r. nastąpiło połączenie spółki A poprzez jej przejęcie przez spółkę B która po przejęciu prowadzi zakład pod dwoma ww. adresami. Połączenie spółek nastąpiło na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (A) na spółkę przejmującą (B) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje jedynemu wspólnikowi spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).
Zgodnie z treścią art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.
Spółka przejmująca (B) z mocy prawa stała się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Dotychczasowi pracownicy spółki A stali się automatycznie pracownikami spółki B. Połączenie obu spółek nastąpiło w trakcie bieżącego roku – 2024.
Zarówno spółka A, jak i spółka B są płatnikami, którzy wystawiają i przesyłają każdego roku, do końca stycznia następującego po roku podatkowym, deklaracje PIT-11 do podatników oraz właściwych urzędów skarbowych.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
W dniu … lipca 2024 r. nastąpiło połączenie spółki A poprzez jej przejęcie ze spółką B. Po przejęciu, spółka B prowadzi zakład pod dwoma ww. adresami. Połączenie spółek miało miejsce na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (A) na spółkę przejmującą (B) za udziały przyznane jedynemu wspólnikowi spółki przejmowanej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty