22.10.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.10.2004, sygn. SD-K-415/66/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. SD-K-415/66/04

Czy zamiana obligacji na akcje, a następnie zbycie akcji w 2003r., rodzi obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pytanie podatnika

W latach 2000, 2001 i 2003 podatnik został objęty Programem Motywacyjnym realizowanym przez PKN ORLEN S.A. W związku z powyższym otrzymał ofertę nabycia obligacji zamiennych serii A spółki PKN ORLEN S.A. Obligacje wystawiono na okaziciela, niezabezpieczone i nieoprocentowane. W październiku 2003r. podatnik dokonał zamiany w/w obligacji na akcje serii D powyższej spółki. Nominalna wartość akcji serii D była niższa od ceny emisji obligacji. W grudniu 2003r. podatnik zbył akcje.

Problematyka obrotu obligacjami jest normowana przede wszystkim przepisami ustawy o obligacjach z 29 czerwca 1995r. oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Obligację można określić jako papier wartościowy emitowany w serii, w którym emitent stwierdza, iż jest dłużnikiem właściciela obligacji i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego. Świadczenia niepieniężne wynikające z dokumentu mogą polegać na realizacji przyznanego obligatariuszowi prawa do udziałów w przyszłych zyskach emitenta, prawie do zamiany obligacji na akcje spółki będącej emitentem, prawie pierwszeństwa do objęcia emitowanych w przyszłości akcji spółki. Zamiana obligacji na akcje stanowi w rzeczywistości zamianę papierów wartościowych dokumentujących istniejące wierzytelności wynikające z tych papierów. Nie stanowi zatem zbycia papierów wartościowych. Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późniejszymi zmianami), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych. Skoro zamiana obligacji na akcje nie jest równoznaczna ze zbyciem papierów wartościowych, powyższy przepis nie ma zastosowania w rozpatrywanej sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne