27.12.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.12.2004, sygn. PR-005/204/04, Urząd Skarbowy w Nowym Targu, sygn. PR-005/204/04

Czy transakcje między firmami, których jestem właścicielem tj. posiadam firmę w Polsce i odrębną firmę na Słowacji - będą traktowane jako sprzedaż?

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 16 listopada 2004 roku, w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu informuje, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego polega na tym, że w przypadku osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowaniu podlega całość dochodów podatnika bez względu na to, gdzie położone są źródła przychodów. Od tej zasady ustawodawca przewidział wyjątki skutkujące w określonych przypadkach zwolnieniem dochodów osiąganych za granicą od podatku dochodowego uiszczonego w Polsce. Wyjątki te związane są z kwestią unikania podwójnego opodatkowania tych dochodów. Zasada unikania podwójnego opodatkowania ma generalne zastosowanie w ustawach podatkowych. W podatku dochodowym od osób fizycznych polski ustawodawca przyjął dwie metody: 1) metodę zwolnienia z progresją - uregulowana jest w art. 27 ust. 8 cyt. ustawy, która stosowana jest, jeżeli podatnik oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.2) metodę kredytu podatkowego - uregulowana jest w art. 27 ust. 9 cyt. ustawy, która stosowana jest, jeżeli podatnik osiąga dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody zwolnienia z progresją.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne