05.07.2023

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2023 r., sygn. III OSK 2417/21

Administracyjne postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Rafał Stasikowski sędzia del. WSA Maciej Kobak Protokolant sekretarz sądowy Marcelina Pietras po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 23 października 2019 r., sygn. akt II SA/Ke 565/19 w sprawie ze skargi M.O. na postanowienie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Kielcach z dnia 15 maja 2019 r., znak: BiZK.III.6611.7.2019 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 23 października 2019 r., II SA/Ke 565/19 oddalił skargę M.O. na postanowienie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Kielcach z 15 maja 2019 r., znak: BiZK.III.6611.7.2019 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego.

Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym sprawy.

M.O. (dalej: "skarżący") 19 maja 2011 r. stawał do kwalifikacji wojskowej przed Powiatową Komisją Lekarską [...] (dalej: "PKL" lub "organ pierwszej instancji"), której przedstawił aktualną dokumentację medyczną - kartę informacyjną z 18 grudnia 2010 r., potwierdzającą obecność choroby nazywanej SNP (somatotropinowa niedoczynność przysadki mózgowej). Ponadto z dokumentacji tej wynikało, że skarżący był leczony na to schorzenie hormonem wzrostu GH. Stwierdzone schorzenie zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 151, poz. 1595 ze zm., dalej: "rozporządzenie"), kwalifikowało skarżącego do § 54 pkt 1 - choroby przysadki mózgowej. W dacie wydania orzeczenia z 19 maja 2011 r. skarżący nie posiadał dokumentacji medycznej podważającej istnienie u niego choroby SNP i oznaczonej kodem (ICD-10) E23.0. PKL 19 maja 2011 r. wydała orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej kwalifikujące skarżącego do kategorii "E" - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej. Orzeczenie to stało się ostateczne.

Skarżący wnioskiem z 31 stycznia 2019 r. zwrócił się do organu pierwszej instancji o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Jednocześnie wniósł o zaliczenie w poczet materiału dowodowego zaświadczenia lekarskiego wydanego przez specjalistę endokrynologa z 27 stycznia 2019 r. stwierdzającego, że w listopadzie 2012 r. u skarżącego nie było niedoboru hormonu wzrostu oraz że brak było podstaw do uznania, że skarżący w tej dacie był chory na SNP w kontekście przyjęcia takiej jednostki w orzeczeniu z 19 maja 2011 r. jako podstawy do zaliczenia do kategorii E. Ponadto skarżący wniósł o jego przesłuchanie na okoliczność braku podstaw do stwierdzenia wrodzonego niedoboru hormonów przysadki mózgowej, braku badania skarżącego przez lekarza specjalistę endokrynologa oraz braku wnikliwej analizy dokumentacji medycznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne