02.03.2023

Wyrok NSA z dnia 2 marca 2023 r., sygn. III OSK 1904/21

Administracyjne postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Tamara Dziełakowska sędzia del. WSA Beata Jezielska po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 kwietnia 2019 r. sygn. akt II SA/Gl 30/19 w sprawie ze skargi M. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 16 listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminowi do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 30/19, oddalił skargę M. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 16 listopada 2018 r., nr [...], w przedmiocie uchybienia terminowi do wniesienia odwołania.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji decyzją nr [...] z dnia 10 października 2018 r. Prezydent Miasta J., działając na podstawie art. 9x ust. 1 pkt 2 w związku z art. 9e ust.,2 , art. 9zb ust. 1 oraz art. 9zc ust.1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 1454, ze zm.), orzekł o nałożeniu na M. J., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą: M. J. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "[...]" z siedzibą w K. – przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu J., 10.000 zł kary za naruszenie zakazu, o którym mowa w art. 9e ust. 2 cytowanej ustawy, tj. za mieszanie, w dniu 8 maja 2018 r. w dzielnicy J. – D., selektywnie zebranych odpadów ze zmieszanymi odpadami komunalnymi. Decyzja została doręczona na adres siedziby skarżącego w dniu 15 października 2018 r. (co wynika ze zwrotnego poświadczenia odbioru przesyłki).

Skarżący wniósł odwołanie od powyższej decyzji.

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 16 listopada 2018 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., działając na podstawie art. 134 K.p.a. stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania. W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z art. 129 § 1 K.p.a. odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od doręczenia decyzji stronie; uchybienie tego terminu powoduje bezskuteczność odwołania, czego następstwem jest ostateczność decyzji. Kolegium ustaliło, że decyzja organu pierwszej instancji doręczona została na adres siedziby skarżącego w dniu 15 października 2018 r., (co potwierdza zwrotne poświadczenie odbioru z datą, podpisem osoby odbierającej przesyłkę i pieczęcią firmową skarżącego), a sposób doręczenia nie był przez skarżącego w żaden sposób kwestionowany. Odwołanie zostało natomiast sporządzone i wniesione za pośrednictwem operatora pocztowego w dniu 30 października 2018 r., (co potwierdza adnotacja na kopercie). Kolegium wskazało, że bieg terminu na wniesienie odwołania rozpoczął się zatem w dniu 16 października 2018 r. i upłynął w dniu 29 października 2018 r. - zgodnie z art. 57 § 1 K.p.a. Jednocześnie Kolegium zauważyło, że decyzja zawierała prawidłowe pouczenie o przysługujących środkach, sposobie i terminie wniesienia od niej odwołania. Natomiast skarżący wnosząc odwołanie nie odniósł się do opóźnienia, nie podał przyczyn uchybienia terminowi i nie wystąpił o jego przywrócenie. Nie ulegało zatem wątpliwości, że odwołanie wniesione zostało po terminie określonym w art. 129 § 2 K.p.a., tj. po upływie czternastu dni od doręczenia decyzji stronie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne