Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2020 r., sygn. II OSK 523/18
Jeżeli określony inwestor nielegalnie wykonanych robót następczo utracił prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a aktualny właściciel tej nieruchomości wyraża zgodę na wykonanie (lub nawet żąda wykonania) przez inwestora obowiązku nałożonego w trybie naprawczym (np. z art. 51 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego) dokonania określonych czynności lub prac budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych lub wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem, to nie ma przeszkód, aby właściwy organ nadzoru budowlanego nałożył powyższy obowiązek na tego właśnie inwestora (art. 52 Prawa budowlanego).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie sędzia NSA Roman Ciąglewicz sędzia del. WSA Marcin Kamiński (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 26 października 2017 r. sygn. akt II SA/Łd 432/17 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych robót budowlanych w celu doprowadzenia przebudowanego zjazdu do stanu zgodnego z prawem oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 26 października 2017 r., sygn. akt II SA/Łd 432/17, oddalił skargę B. S. (skarżąca) na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi (organ odwoławczy) z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych robót budowlanych w celu doprowadzenia przebudowanego zjazdu do stanu zgodnego z prawem.
I. Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] (organ I instancji) decyzją z dnia [...] listopada 2016 r. nakazał skarżącej jako inwestorowi przebudowy zjazdu indywidualnego z drogi gminnej na działkę prywatną nr ew. [...], położoną w miejscowości [...], gm. [...], wykonanie - w terminie do dnia [...] czerwca 2017 r. - następujących robót budowlanych, celem doprowadzenia przebudowanego zjazdu do stanu zgodnego z prawem: dostosowanie istniejącego zjazdu do szerokości podanej w decyzji Wójta Gminy [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. tj.: 6 m (mierząc w linii rozgraniczającej) poprzez rozbiórkę części istniejącego zjazdu; wykonanie przecięcia krawędzi nawierzchni zjazdu i drogi w formie wyokrąglonych łuków kołowych o promieniu nie mniejszym niż 3,0 m ale max. 5,0 m, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie; na długości nie mniejszej niż 5,0 m od krawędzi korony drogi zachować pochylenie podłużne nie większe niż 5%, a na dalszym odcinku nie większe niż 15%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty