19.10.2023

Wyrok NSA z dnia 19 października 2023 r., sygn. II OSK 164/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie: sędzia NSA Roman Ciąglewicz sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Aleksandra Zbraniborska po rozpoznaniu w dniu 19 października 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. R. i R. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 17 września 2020 r. sygn. akt II SA/Lu 141/20 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia 24 grudnia 2019 r. nr IF-VII.7840.5.70.2019.AG w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od J. S. solidarnie na rzecz J. R. i R. R. kwotę 747 (siedemstet czterdzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 września 2020 r. sygn. akt II SA/Lu 141/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. S., uchylił decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia 24 grudnia 2019 r.

nr IF-VII.7840.5.70.2019.AG oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Biała Podlaska z dnia 14 października 2019 r. nr UAB.6740.196.2019.CA4 oraz zasądził od Wojewody Lubelskiego na rzecz skarżącego J. S. kwotę 500 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Zaskarżony wyrok zapadł w następujących okolicznościach fatycznych.

Prezydent Miasta Biała Podlaska decyzją z 14 października 2019 r., na wniosek P. S.C. J. R., R. R., orzekł o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na rozbudowę i przebudowę budynku usługowo-handlowego branży hydraulicznej wraz z wewnętrznymi instalacjami wod.-kan., c.o. i elektryczną oraz wykonanie utwardzenie terenu i stanowiska na odpady stałe na działce nr [...] przy ul. (...) w B..

Odwołanie od wydanej w sprawie decyzji wniósł J. S..

Wojewoda Lubelski decyzją z dnia 24 grudnia 2019 r. utrzymał w mocy ww. decyzję Prezydenta Miasta. W ocenie organu odwoławczego projekt budowlany jest zgodny z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wymaganiami ochrony środowiska oraz przepisami odrębnymi. Projekt zagospodarowania działki jest zgodny z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, a ponadto jest kompletny i posiada wymagane opinie, uzgodnienia i pozwolenia, a także informację dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Projekt został wykonany i sprawdzony przez osoby posiadające wymagane uprawnienia i legitymujące się aktualnymi na dzień opracowania i sprawdzenia projektu zaświadczeniami o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Projektanci złożyli oświadczenie o sporządzeniu projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy techniczne

Odnosząc się do podnoszonej w odwołaniu kwestii składowania pelletu organ wskazał, że nie jest uprawniony do wysuwania wniosków, że inwestycja po jej realizacji będzie użytkowana w sposób odmienny niż to wynika z projektu budowlanego. Odnośnie braku kanału dymowego, organ przywołując zapisy projektu budowlanego wskazał, że budynek wyposażony jest w wewnętrzną instalację elektryczną, wody użytkowej oraz c.o., która to w oparciu o istniejący kocioł posiada parametry wystarczające do wykorzystania po rozbudowie. Projekt zakłada również, że dostawy energii zarówno do budynku inwestora jak i skarżącego realizowane są za pomocą przyłącza poprowadzonego po elewacji budynku przeznaczonego do rozbudowy. Przyłącze to pozostaje poza zakresem opracowania, co oznacza, że ciągłość dostaw energii będzie zapewniona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne