Odmowa zakwalifikowania do udzielenia pomocy mieszkaniowej - Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2024 r., sygn. III OSK 971/23
Nieruchomość, która nie została dopuszczona do użytkowania zgodnie z przepisami prawa budowlanego, nie może być uznana za spełniającą przesłanki do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, co wyklucza odmowę pomocy mieszkaniowej na tej podstawie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Rafał Stasikowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Piotr Korzeniowski Sędzia del. WSA Hanna Knysiak-Sudyka po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 stycznia 2023 r., sygn. akt II SA/Wa 1423/22 w sprawie ze skargi M. D. na uchwałę Zarządu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy z dnia 25 maja 2022 r., nr 1332/2022 w przedmiocie odmowy zakwalifikowania do udzielenia pomocy mieszkaniowej uchyla zaskarżony wyrok i stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 31 stycznia 2023 r., II SA/Wa 1423/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. D. na uchwałę Zarządu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy z 25 maja 2022 r., nr 1332/2022, w przedmiocie odmowy zakwalifikowania do udzielenia pomocy mieszkaniowej.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
We wniosku z 28 lutego 2022 r. skarżąca zwróciła się do Zarządu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy o udzielenie pomocy mieszkaniowej poprzez zawarcie umowy najmu
z zasobu m.st. Warszawy, załączając do wniosku szereg dokumentów, w tym kopię umowy darowizny z 12 lipca 2021 r. (akt notarialny Rep. A nr [...]), którą darowała swojej matce (E. D.) należący do siebie udział wynoszący 1/5 we współwłasności nieruchomości, stanowiącej działki o numerach ewidencyjnych [...], położonej w W. przy ul. [...] o łącznej powierzchni 0,0709 ha, zabudowanej budynkiem mieszkalnym o powierzchni użytkowej około 600 m2, nieprzyjętym do użytkowania, w ramach którego użytkuje lokal mieszkalny o powierzchni około 120 m2, położony na pierwszym piętrze od strony południowej. Stawające określiły wartość darowizny na kwotę 140.000 zł. Skarżąca oświadczyła, że darowała matce ww. udział ze względów przemocy ze strony ciotki i konfliktów trwających 20 lat. Podała, że dom nie jest od 15 lat oddany do użytku. Podniosła, że ciotka, na co dzień mieszkająca za granicą, przyjeżdża, powoduje konflikty, kłótnie, zakłada sprawy sądowe i spowodowała, że skarżąca nie może zrobić czegokolwiek z posiadanym udziałem w nieruchomości. Oświadczyła, że była bita, kopana, szarpana i obrażana na różne sposoby. Miała dość życia w stresie i w związku z tym zdecydowała się na zbycie udziału na rzecz matki. Wyjaśniła, że ciotka nie jest współwłaścicielką nieruchomości. Ma natomiast zgodę swojej córki - współwłaścicielki na przebywanie na nieruchomości. Skarżąca opisała ponadto w uzasadnieniu wniosku okoliczności dotyczące swojego stanu zdrowia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty