Wyrok NSA z dnia 16 października 2019 r., sygn. II OSK 3080/19
Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Robert Sawuła po rozpoznaniu w dniu 16 października 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 lutego 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 94/19 oddalającego sprzeciw N. Z. i Z. Z. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 lutego 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 94/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej jako: WSA) w Gliwicach oddalił sprzeciw N.Z. i Z.Z. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] (ŚWINB) z dnia [...] stycznia 2019 r., nr [...], w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, decyzją z dnia [...] sierpnia 2018 r., nr [...], ŚWINB uchylił decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] czerwca 1994 r., znak: [...], którą nakazano J.S. dokonanie rozbiórki samowolnie wzniesionej hali pomieszczeń pomocniczych dobudowanej do zakładu rzeźniczo-wędliniarskiego, położonej przy ul. [...].
Ww. decyzja Prezydenta Miasta [...] wydana została w oparciu o art. 37 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 1974 r., Nr 38, poz. 229 ze zm., uPb z 1974). Określony w nim tryb postępowania dotyczy legalizacji obiektów budowlanych, wybudowanych bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę, których budowa została zakończona przed dniem 1 stycznia 1995 r., lub w stosunku do których przed tym dniem zostało wszczęte postępowanie administracyjne. W motywach wyroku wskazywano, że Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek (w wyroku oczywiście omyłkowo podano "Oddział") Zamiejscowy w [...], wyrokiem z dnia 12 lutego 1996 r., SA/Ka 2657/94, uwzględnił skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 1994 r., znak: [...], utrzymującą w mocy decyzję ww. Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] czerwca 1994 r. W toku postępowania wzywano aktualnego właściciela działki nr [...], na której znajduje się obiekt będący przedmiotem postępowania - R.P., do wskazania, czy podtrzymuje odwołanie wniesione przez zmarłego w 2000 r. J. S. Dalej organ odwoławczy powołał się na art. 138 § 2 K.p.a., zgodnie z którym konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy jest istotny przede wszystkim z uwagi na fakt, że od wydania decyzji nakazowej upłynęły 24 lata, nastąpiła zmiana właściwości organów, akta postępowania z lat 90-tych XX w. zostały zgromadzone dopiero ponownie przez ŚWINB, zmienił się krąg stron postępowania, najprawdopodobniej zmieniona została funkcja przedmiotowej dobudówki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty