13.09.2019

Wyrok NSA z dnia 13 września 2019 r., sygn. II OSK 2094/17

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Miron (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska - Rzepecka Protokolant starszy asystent sędziego Piotr Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 13 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. F. i G. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. akt II SA/Go 141/17 w sprawie ze skargi M. F. i G. F. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku sporządzenia projektu budowlanego zamiennego i wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2017 r., sygn. akt II SA/Go 141/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. F. i G. F. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia obowiązku sporządzenia projektu budowlanego zamiennego i wykonania określonych robót budowlanych.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.

[...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego powołaną wyżej decyzją, działając na podstawie art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r., poz. 23 ze zm., zwana dalej "k.p.a."), uchylił w całości zaskarżoną decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] listopada 2016 r., znak: [...] i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Organ odwoławczy wskazał na wstępie, że ustalone przez organ powiatowy okoliczności, polegające na wykonaniu w trakcie budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na terenie działki nr [...] przy ul. Z. w Z. - prowadzonej w oparciu o pozwolenie na budowę nr [...] z dnia [...] lipca 2007 r. prac ziemnych, powodujących zmianę zagospodarowania terenu inwestycji w zakresie rzędnych terenu, nieprzewidzianą w zatwierdzonym projekcie budowlanym, stanowią zgodnie z art. 36a ust. 5 pkt 1 ustawy Prawo budowlane o istotnym odstąpieniu od warunków pozwolenia na budowę. Zmiana dokonana w trakcie budowy dotyczy bowiem wymienionego w tym przepisie odstąpienia: zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu. Bez wątpienia zmiana rzędnych terenu działki spowodowała zmianę naturalnie uformowanej rzeźby terenu, a przez to zmianę ukształtowania zainwestowanej działki, co stanowi istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego. Istotnym odstąpieniem w rozumieniu art. 36a ust. 5 pkt 1 ustawy Prawo budowlane jest również związana z obniżeniem terenu inwestycji zmiana w zakresie rzędnej poziomu "zero" przedmiotowego budynku, poprzez jego obniżenie. Za istotne odstąpienie od warunków udzielonego pozwolenia na budowę należy także uznać zwiększenie powierzchni zabudowy i kubatury budynku, wynikającą z zamurowania projektowanego podcienia, co w rozumieniu art. 36a ust. 5 pkt 1 i 2 jest również istotnym odstąpieniem od warunków udzielonego pozwolenia na budowę. Nadto, w ocenie organu odwoławczego, w niniejszym przypadku występuje również dodatkowo sytuacja określona w art. 50 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 51 ust. 7 ustawy Prawo budowlane, ze względu na naruszenie ukształtowania pasa terenu działki sąsiedniej nr [...] będącej własnością P. N., przyległego do terenu działki nr [...], na terenie której zrealizowano przedmiotowy budynek. Nawiązując do treści własnej decyzji kasacyjnej z dnia [...] lutego 2014 r., znak: [...], organ II wskazał, że już w tym orzeczeniu uznane zostało, że obniżenie terenu działki nr [...] spowodowało osunięcie się gruntu z przyległego do terenu inwestycji pasa działki sąsiedniej nr [...] i zmianę w ukształtowaniu terenu obu działek, co stanowi o wykonaniu robót budowlanych związanych z budową budynku mieszkalnego na działce M. i G. F. w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa mienia P. N. Wykonane roboty budowlane na działce inwestorów spowodowały także zagrożenie środowiska ze względu na fakt, iż w trakcie realizacji budowy inwestorzy nie uwzględnili konieczności ochrony naturalnego ukształtowania terenu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne