29.10.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 października 2019 r., sygn. II GSK 839/15

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 15 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych: Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, F. S.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 listopada 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 873/14 w sprawie ze skargi I. D. D. T. S.A. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2013 r., nr [...] w przedmiocie oddalenia wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od I. D. D. T. S.A. na rzecz Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej 1100 (tysiąc sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, 3. zasądza od I. D. D. T. S.A. na rzecz F. S.A. 950 (dziewięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 25 listopada 2014 r., uwzględnił skargę Industrial D. D. T. S.A. A. de la D. E. I. w A. (A C.), Hiszpania na decyzję Urzędu Patentowego RP z [...] października 2013 r., w przedmiocie oddalenia wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy, uchylając tą decyzję, stwierdzając, że nie podlega ona wykonaniu oraz orzekając o kosztach postępowania sądowego.

Sąd I instancji ustalił następujący stan faktyczny sprawy:

do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek I. D. D. T. SA o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny Z. o numerze [...] udzielonego na rzecz F. S.A. z siedzibą w L.. Sporny znak towarowy przeznaczony był do oznaczania takich towarów z klasy 30 jak: świeże, suszone, konserwowane, głęboko mrożone, gotowe do użycia (wstępnie gotowane) spożywcze ciasta i makarony. Wnioskodawca wskazał, że uprawniony "sprzeciwił się wspólnotowej rejestracji słownego znaku towarowego Z. o numerze [...] i oparł swój sprzeciw miedzy innymi na swym prawie ochronnym do znaku spornego", co miało zasadniczy wpływ na jego sytuację prawną. Podniósł, że znak sporny stanowi przeszkodę uniemożliwiającą mu uzyskanie ochrony na znak towarowy Z. [...]. Wskazał na podobieństwo towarów w klasie 30 oraz identyczność elementu słownego Z.. Ponadto wywiódł interes prawny również z art. 153 ust. 1 w zw. z art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 1410, dalej: p.w.p.), bowiem jest uprawnionym z prawa ochronnego na znak towarowy Z. o numerze [...] z pierwszeństwem od dnia 11 stycznia 1993 r., przeznaczonego do ochrony dla towarów i usług z klas 25 i 39 klasyfikacji nicejskiej, który to jest w Polsce znakiem renomowanym. Wskazał także na art. 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i art. 20 i 22 Konstytucji RP, bowiem sporny znak towarowy ogranicza swobodę działalności gospodarczej wnioskodawcy. Podniósł także, że sporny znak towarowy Z. [...] nie był używany przez uprawnionego na terytorium Polski do oznaczania towarów z klasy 30.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne