19.09.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 września 2023 r., sygn. II GSK 1037/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Marek Leszczyński Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 19 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 lutego 2022 r. sygn. akt VI SA/Wa 1717/21 w sprawie ze skargi A. S.A. w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 lutego 2021 r., nr Sp.149.2020 w przedmiocie oddalenia wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na wzór użytkowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 23 lutego 2022 r., oddalił skargę A. S.A. w Warszawie na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 lutego 2021 r., w przedmiocie oddalenia wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na wzór użytkowy.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej decyzją z 18 maja 2017 r. unieważnił prawo ochronne na wzór użytkowy pt. "System mocowania i napinania elastycznej folii zwłaszcza w konstrukcjach reklamowych", nr [...] udzielonego na rzecz K. K. wskazując, że nie był on nowy w świetle amerykańskiego opisu patentowego z 17 września 1996 r. nr [...] ze względu na ogólnikowość sformułowań w zastrzeżeniu niezależnym.

Wyrokiem z dnia 7 marca 2018 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na tę decyzję.

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 31 stycznia 2020 r. (sygn. akt II GSK 1693/18), uchylił orzeczenie Sądu I instancji oraz wydaną przez organ decyzję.

Objętą skargą decyzją z dnia 25 lutego 2021 r. organ oddalił wniosek A. S.A. w W. o unieważnienie prawa ochronnego na powołany wzór użytkowy, wskazując w podstawie prawnej art. 77 i art. 11 w zw. z art. 82 ustawy z 19 października 1972 r. o wynalazczości (Dz. U. z 1993, Nr 26, poz. 117 ze zm.) w zw. z art. 315 ust. 1 i 3 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2017 r., poz. 776 ze zm., dalej: p.w.p.). Organ uznał, że sporny wzór w dacie jego zgłoszenia cechował się nowością. Do cech nieujawnionych w patencie amerykańskim zaliczył zastrzeżenia obejmujące tuneliki na obrzeżu każdego boku folii oraz zaopatrzenie ramy nośnej w zaczepy stałe i ruchome. W ocenie organu rozwiązanie amerykańskie zawierało dwa sztywne elementy na przeciwległych końcach transparentu, natomiast kwestionowane rozwiązanie ma kształt ramy nośnej, co zakłada układ prętów sztywno ze sobą połączonych końcami. Za niepodważające nowości spornego wzoru organ uznał również porównanie go do amerykańskiego patentu [...], wskazując, że pojedynczy słupek, na którym rozpinany jest baner nie stanowi układu prętów sztywno połączonych końcami, a szczelinowa rurka przechodząca przez szczelinę w tym banerze nie stanowi o tym, że folia posiada tunelik na obrzeżu każdego boku. Za bezsporną organ uznał kwestię użyteczności spornego rozwiązania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne