27.02.2008

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2008 r., sygn. I OSK 280/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie NSA Irena Kamińska (spr.) Sędzia del. WSA Marzenna Linska- Wawrzon Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 listopada 2006 r. sygn. akt IV SA/Gl 622/05 w sprawie ze skargi T. G.- F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I OSK 280/07

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 10 listopada 2006 r. uchylił, na skutek skargi T. G. - F., decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy.

W dniu 15 września 2004 r. T. G. - F. wystąpiła o przyznanie dodatku mieszkaniowego. W uzasadnieniu wniosku podała, że jej gospodarstwo domowe składa się z czterech osób: wnioskodawczyni, syna K. G., córki A. K. oraz męża córki M. K.. Następnie, w odpowiedzi na wezwanie organu do przedłożenia zaświadczenia z uczelni mającego wykazać, że w okresie od maja do lipca 2004 r. syn strony nie korzystał ze stypendium stawiła się jego siostra A. K. i oświadczyła, że jej brat nie zamieszkuje w przedmiotowym lokalu. Na skutek tej informacji, organ I instancji na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych wyznaczył termin wywiadu środowiskowego w lokalu wnioskodawczyni. W dniu, w którym miał on zostać przeprowadzony w lokalu wnioskodawczyni była tylko jej córka A. K., która w trakcie wywiadu oświadczyła, iż brat jej na stałe przebywa w K.. Ponadto przedłożyła (potwierdzone notarialnie) pełnomocnictwo udzielone przez skarżącą, które upoważniało ją do załatwiania wszelkich formalności związanych z przyznaniem dodatku mieszkaniowego. W dalszej części uzasadnienia organ wskazał, że z przeprowadzonych ustaleń wynika, iż wnioskodawczyni wyszła za mąż w dniu 5 kwietnia 2003 r., a także, że miejsca zamieszkania męża skarżącej nie ustalono. Z dodatkowych ustaleń organu I instancji wynikało, że skarżąca prawdopodobnie zamieszkuje wspólnie z mężem. Stwierdzono, że skarżąca nie posiada stałego miejsca zamieszkania w lokalu przy ulicy [...] w K., natomiast jedyną osobą zameldowaną na pobyt stały w przedmiotowym lokalu jest córka wnioskodawczyni A. K.. Na podstawie zebranych informacji organ stwierdził, że w przedmiotowym mieszkaniu zamieszkuje sama córka skarżącej z mężem i tylko te dwie osoby gospodarują w tym lokalu. Na bazie tych okoliczności odmówił skarżącej przyznania dodatku mieszkaniowego ze względu na niezamieszkiwanie strony w danym lokalu i nieprowadzenie w nim gospodarstwa domowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne