16.07.2019

Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2019 r., sygn. I OSK 2376/17

Dodatki mieszkaniowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia del. WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Justyna Łaskawska po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2019 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 11 lipca 2017 r. sygn. akt II SA/Op 218/17 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 11 lipca 2017r. sygn. akt II SA/Op 218/17, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego, oddalono skargę.

Wyrok ten wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskodawczyni, [...] sierpnia 2016 r. wystąpiła do Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] o przyznanie dodatku mieszkaniowego.

Zaskarżoną decyzją, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji z dnia [...] września 2016 r. nr [...] wydaną na podstawie art. 2 i art. 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U z 2013 r. poz. 966, ze. zm.) dalej - "ustawa" oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz. U. Nr 156, poz. 1817, ze zm.).

Z decyzji organu pierwszej instancji wynikało, że odmowa przyznania wnioskodawczyni dodatku mieszkaniowego była wynikiem braku potwierdzenia przez zarządcę lokalu tytułu prawnego wnioskodawczyni do lokalu, czego wymaga art. 2 ust. 1 ustawy. Z pozostałych uzyskanych przez organ informacji, wynikało, że stanowisko Gminy w sprawie przedłużenia umowy najmu jest negatywne, a zarządca wezwał wnioskodawczynię do dobrowolnego opuszczenia i wydania lokalu Gminie [...]. Wnioskodawczyni jest obciążona odszkodowaniem za zajmowanie ww. lokalu bez tytułu prawnego i nie występowała do sądu o uznanie wypowiedzenia umowy najmu za bezskuteczne. Nie należy do osób oczekujących na lokal socjalny ani zamienny z zasobu mieszkalnego Gminy [...], w związku z czym nie spełnia podstawowego warunku do otrzymania dodatku mieszkaniowego. Jako bez znaczenia dla sprawy, uznano fakt zamieszkiwania wnioskodawczyni w w/w lokalu. Jako niezasadne uznano także rozpatrywanie sprawy pod kątem art. 674 K.c., gdyż w postępowaniu administracyjnym organy nie stosują przepisów tej ustawy, a postępowanie zmierza w kierunku ustalenia czy wnioskodawca występujący o dodatek mieszkaniowy posiada tytuł prawny do zajmowanego lokalu. Ustalenia co do zgodności z prawem zawartej umowy najmu stanowią natomiast problematykę cywilną. Regułę interpretacyjną ustanowioną w art. 674 K.c. stosuje się tylko wtedy, gdy używanie przedmiotu najmu przez dotychczasowego najemcę następuje za zgodą wynajmującego. Organ podkreślił, że w sprawie takiej zgody brak, na co wskazuje fakt obciążenia wnioskodawczyni odszkodowaniem za zajmowanie lokalu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne