15.09.2016

Wyrok NSA z dnia 15 września 2016 r., sygn. I OSK 1450/15

Przepis art. 5 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych nie znajduje zastosowania do osób zamieszkujących samodzielnie. Pojęcie "oddzielnego pokoju" jakim posługuje się ustawodawca oznacza pomieszczenie, którego osoba niepełnosprawna nie musi dzielić z innymi osobami.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska, Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.), Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek, Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2016r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 5 marca 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 835/14 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 marca 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 835/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Prezydent Miasta S. decyzją z dnia [...] maja 2014 r. nr [...], w oparciu o art. 7 ust. 1 i 1a w związku z art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2013 r., poz. 966 ze zm.), odmówił przyznania M. P. dodatku mieszkaniowego.

Decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., po rozpatrzeniu odwołania M. P., utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że przyczyną odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia było przekroczenie powierzchni użytkowej lokalu zajmowanego przez M. P. o więcej niż 30%, albowiem dodatek mieszkaniowy nie przysługuje, jeżeli powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu przekracza powierzchnię normatywną o więcej niż 30% albo 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%. Skoro powierzchnia lokalu nr [...] położonego w S. przy ul. K. wynosi 53m2, to jest to więcej niż dopuszczalna granica powierzchni wynosząca 45,5 m2 . Kolegium uznało, że w tej sytuacji M. P. dodatek mieszkaniowy nie przysługuje. Organ odwoławczy podał, że do obliczeń związanych z powierzchnią mieszkania przyjął dane z zaświadczenia Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w S. z dnia 8 kwietnia 2014 r. wydanego w związku z ubieganiem się przez M. P. o dodatek mieszkaniowy. Z zaświadczenia tego wynika, że powierzchnia zajmowanego przez nią lokalu wynosi 53m2 natomiast podana przez stronę we wniosku o przyznanie dodatku powierzchnia 42,46 m2 nie mogła zostać uwzględniona. Kolegium podało również, że nie mogło uwzględnić wniosku odwołującej się ze względu na jej trudną sytuację materialną i stan zdrowia, bowiem decyzja w przedmiocie dodatku mieszkaniowego ma charakter związany a warunki przyznania tego świadczenia oraz jego wysokość zostały precyzyjnie ustalone przez ustawodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne