12.06.2018

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2018 r., sygn. I OSK 1878/16

Dodatki mieszkaniowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) sędzia del. WSA Marcin Kamiński Protokolant starszy inspektor sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 2 marca 2016 r. sygn. akt II SA/Rz 994/15 w sprawie ze skargi K. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę K. F. na sprecyzowaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...].

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd ten wskazał, iż podaniem z dnia [...] marca 2015 r. K. F. zwróciła się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r., nr [...], Prezydent Miasta [...] odmówił wnioskodawczyni przyznania żądanego świadczenia uznając, że nie spełnia ona przesłanek określonych w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 966). Z ustaleń faktycznych organu wynika, że strona jest na mocy wyroku sądu zobowiązana do opuszczenia przedmiotowego lokalu i przyznano jej prawo do lokalu socjalnego. Zajmowane aktualnie mieszkanie ma powierzchnię 60,50 m2, w tym powierzchnia pokoi i kuchni wynosi 38,30 m2, a prowadzone gospodarstwo domowe składa się z 3 osób. Norma powierzchniowa w tym przypadku wynosi zatem 45 m2, a po zwiększeniu o dopuszczalne przekroczenie w wymiarze 30%, nie może przekroczyć 58,50 m2. Tymczasem mieszkanie wnioskodawczyni ma powierzchnię 60,50 m2, a więc przekroczenie wynosi 2 m2. Wprawdzie dołączono do wniosku orzeczenie o stopniu niepełnosprawności A. F., jednak nie zawierało ono wskazania do zamieszkiwania w oddzielnym pomieszczeniu. Brak zatem było podstaw do zwiększenia normatywnej powierzchni o 15 m2. W odwołaniu od powyższej decyzji K. F. wskazała, że przekroczenie powierzchni normatywnej jest w jej przypadku nieznaczne, gdyż wynosi niespełna 0,65 m2 na osobę w rodzinie. Podkreśliła, że mąż jest niezdolny do pracy i niepełnosprawny w stopniu znacznym, ona zaś jest niepełnosprawna w "drugiej grupie". Rodzina składa się z 4 dorosłych osób, gdyż mieszka z nimi córka, która nie prowadzi z nimi jednak wspólnego gospodarstwa domowego. Wyjechała tylko na krótki czas, a nie posiada innego lokalu. Ponadto mieszka z nimi pies potrzebny w procesie rehabilitacji. Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało tę decyzję w mocy, podzielając w całości ustalenia i rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. W jej uzasadnieniu - przedstawiając stan faktyczny zbieżny z ustalonym przez Prezydenta [...] - stwierdziło, że bezsprzecznie doszło do przekroczenia powierzchni normatywnej zajmowanego przez rodzinę wnioskodawczyni lokalu o 2 m2 i dlatego dodatek mieszkaniowy nie mógł być jej przyznany. Przepisy ustawy o dodatkach mieszkaniowych mają bowiem charakter bezwzględnie obowiązujący i organy nie mają swobody w decydowaniu o przyznaniu świadczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne